Rusia i ndalon Finlandës furnizimin me gaz

Rusia i ndalon Finlandës furnizimin me gaz

Kompania Kombëtare e energjisë “Gasum” ka njoftuar se importet e gazit natyror nga Rusia në Finlandë do të ndërpriten të shtunën e 21 majit në orën 7 të mëngjesit, pasi u informua për vendimin nga Gazprom.

“Ne jemi përgatitur me kujdes për këtë situatë dhe do të jemi në gjendje të furnizojmë me gaz të gjithë klientët tanë në muajt në vijim”, tha Drejtori i Gasum, Mika Wiljanen, duke e cilësuar vendimin si ‘për keqardhje’.

Kompania raporton se do të vazhdojë t'u shërbejë klientëve gjatë sezonit nga burime të tjera, përmes tubacionit “BalticConnector”.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Faza më e përgjakshme e luftës ka filluar! Vijojnë bombardimet në Luhansk! Mariupol: Nën rrënojat e tetarit qindra trupa të sjellë nga një varr masiv nga rusët


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Kriminelët shqiptarë strehohen në Dubai, Ministria e Drejtësisë propozim Emirateve të Bashkuara Arabe për ekstradim

Kriminelët shqiptarë strehohen në Dubai, Ministria e Drejtësisë propozim Emirateve të Bashkuara Arabe për ekstradim