Rusia i ndalon Finlandës furnizimin me gaz

Rusia i ndalon Finlandës furnizimin me gaz

Kompania Kombëtare e energjisë “Gasum” ka njoftuar se importet e gazit natyror nga Rusia në Finlandë do të ndërpriten të shtunën e 21 majit në orën 7 të mëngjesit, pasi u informua për vendimin nga Gazprom.

“Ne jemi përgatitur me kujdes për këtë situatë dhe do të jemi në gjendje të furnizojmë me gaz të gjithë klientët tanë në muajt në vijim”, tha Drejtori i Gasum, Mika Wiljanen, duke e cilësuar vendimin si ‘për keqardhje’.

Kompania raporton se do të vazhdojë t'u shërbejë klientëve gjatë sezonit nga burime të tjera, përmes tubacionit “BalticConnector”.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Faza më e përgjakshme e luftës ka filluar! Vijojnë bombardimet në Luhansk! Mariupol: Nën rrënojat e tetarit qindra trupa të sjellë nga një varr masiv nga rusët


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

VIDEOLAJM/ Luiza Gega fiton Medaljen e Artë në Algjeri, gafa e organizatorëve, ngatërrojnë himnin e Shqipërisë me atë të Libisë