Shpëtohen 3 elektricistë të 
bllokuar nga bora në Kukës

Shpëtohen 3 elektricistë të <br />bllokuar nga bora në Kukës
Tre elektricistë të bllokuar nga bora në fshatin Borje të Kukësit gjatë paradites së kësaj të shtune, janë shpëtuar dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetë. 

Rreth orës 11:00 të ditës së sotme, 3 elektricistë të Kukesit u nisën për në fshatin Borje, për të riparuar fidrin 8, i cili shtrihet nga HEC Orgjost dhe deri në fshatin në fjalë, 37 km larg Kukësit. 

Pasi kanë ecur për orë të tëra, në trashësinë e borës prej 1 m e gjysmë, elektricistët janë bllokuar nga i ftohti, duke mos lëvizur nga vendi.

Nën kushte të ashpra atmosferike ata kanë lëshuar sinjalin SOS, ndërsa po mbushnin rreth dy orë të bllokuar, ndërsa gjendja shëndetësore po rëndohej. 

U desh më në fund ndërhyrja e banorëve të fshatit Borje dhe shtabit të emergjencave, që bën të mundur nxjerrjen e tyre nga dëbora dhe shpëtimin e jetës.

Aktualisht janë rehabilituar falë shërbimit mjekësor dhe janë jashtë rrezikut për jetën!


Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

 

  • Sondazhi i ditës:

    Debati në PD, a duhet të kenë kandidatë në 61 bashki më 14 maj?×

Lajmi i fundit

Asnjë ndryshim në 5 bashkitë e qarkut Tiranë, kryetarët aktualë rikandidojnë në 14 maj! Veliaj: Në këshillin bashkiak ka prurje nga bota akademike

Asnjë ndryshim në 5 bashkitë e qarkut Tiranë, kryetarët aktualë rikandidojnë në 14 maj! Veliaj: Në këshillin bashkiak ka prurje nga bota akademike