Shtëpia e Bardhë publikon raportin për numrin e ushtarëve amerikanë në Kosovë

Shtëpia e Bardhë publikon raportin për numrin e ushtarëve amerikanë në Kosovë

Forcat e KFOR-it

Një raport vjetor i Shtëpisë së Bardhë ka zbuluar statistikat për numrin e ushtarëve, të cilët kanë marrë pjesë në aktivitetet ushtarake të SHBA-ve në Kosovë, në bashkëpunim me NATO-n.

Përafërsisht 591 trupa ushtarakë të Shteteve të Bashkuara janë në mesin e rreth 3,800 të KFOR-it, për të monitoruar situatën në veri të Kosovës.

Ky raport përshkroi në përgjithësi aktivitetet ushtarake të SHBA-ve në luftën kundër terrorizmit në mbarë botën dhe në mesin e tyre kanë bërë të dituar edhe statistikat për ushtarët pjesëmarrës në operacionet në Kosovë.

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të kontribuojnë me forca në Forcën e Kosovës (KFOR), të udhëhequr nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut në bashkëpunim me autoritetet lokale, partnerët dypalësh dhe institucionet ndërkombëtare, për të penguar armiqësitë e ripërtërira në Kosovë. Përafërsisht 591 personel ushtarak të Shteteve të Bashkuara janë në mesin e rreth 3,800 personelit të KFOR-it”, thuhej në raportin e publikuar nga Shtëpia  e Bardhë.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fermerët e Fierit ‘braktisin' grurin! Këtë vit u mbollën 4500 hektarë më pak se vjet, shkak çmimi u ulët i shitjes dhe mungesa e subvencioneve

Fermerët e Fierit ‘braktisin' grurin! Këtë vit u mbollën 4500 hektarë më pak se vjet, shkak çmimi u ulët i shitjes dhe mungesa e subvencioneve