Trupa e re gjykuese kërkon më shumë kohë/ Shtyhet gjyqi për Bashën dhe 2 zyrtarët e PD, seanca tjetër në 14 maj

TIRANË- Trupa e re gjykuese, pas dorëheqjes së Fatmira Hajdarit, ka kërkuar më shumë kohë për t;u njohur me 'dosjen Basha', e për pasojë seanca e sotme është shtyrë.

Gazetari i Report Tv Arsen Rusta raporton se trupa gjykuese i përbërë nga relatore Shpresa Becaj dhe me trup Alaudin Malaj dhe Shkëlqim Mustafa kanë shtyrë seancën më 14 maj. Të pranishëm në seancë ishte ish- deputeti Arben Ristani, e ndërsa kryedemokrati Lulzim Basha dhe financieri Ilir Dervishi janë përfaqësuar nga avokati. 

Në një dalje për mediat, avokati Eduard Halili dha vetëm një njoftim të shkurtër. "Kjo ishte seanca e 4, trupi gjykues kërkoi kohë që të studionte dosje dhe kishte vendosur të shtynte paraprakisht më 14 maj", tha Halimi, avokat i Bashës dhe Dervishit.

Fatmira Hajdari dha dorëheqjen nga 'dosja Basha' pasi tha se kryedemokrati qenë në shtëpi për përvjetorin e Azemit Hajdarit, dhe ka marrë vendimi për të shmangur paragjykimin.

Gjykata e Tiranës në gjyqin paraprak që u zhvillua më 13 janar vendosi pushimin e çështjes së lobimit për kryetarin e PD-së Lulzim Basha dhe dy zyrtarët e tjerë të PD-së, ish-sekretarin e përgjithshëm Arben Ristani dhe financierin e partisë Ilir Dervishi. Kështu dy vite hetime nga prokuroria e Tiranës, gjyqtari Lazer Sallaku i cilësoi të pavlefshme duke rrëzuar akuzën e ngritur nga organi i akuzës për falsifikim kundër Lulzim Bashës dhe dy zyrtarëve të tjerë të PD-së, pasi sipas tij nuk faktohet një gjë e tillë. Me një vendim të tillë, prokuroria nuk ishte dakord dhe vendosi ta apelonte.  

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?

Komento

Komente

 • Avokati: 30/04/2020 20:20

  Kush shpresa becaj do gjykoj drejte? vec me pare ...

  Përgjigju
 • Ai djali: 30/04/2020 12:49

  Jeni mjeshtra e luani lojen si te doni. Allahu ju marrte te gjitha dhe ne ferrr do shkoni. Te pa fetyre pa turp te gjith pisa jeni. Duheni vra ne parlament te gjithe.

  Përgjigju
 • Uku Momlit: 30/04/2020 10:50

  Populli pret qe korrupsioni te goditet dhe premtimi amerikan do shkoj deri ne fund me pak vonese,per shkak edhe te situates. Te shpresojme qe kjo treshe gjyqtaresh, do te marrin vendimin per nje gjykim te paanshem ,jo vetem per te shpetuar veten.....

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Nishani: Nuk e përjashtoj që Lëvizja e Berishës të jetë për interesa personale, disa takime po ia organizojnë deputetë të PD-së! S’ka pakt të fshehtë me Bashën