Si e përballon Lul Basha koston e jetesës holandeze?

Një mik austriak, i cili po kthehej nga një periudhë e shkurtër pushimesh në Holandë, më flet me habi për nivelin e çmimeve që kishte parë në Amsterdam. Një biletë autobusi kushton 3 euro, një biçikletë me qira 10 euro në ditë, një kafe në bar nga 3 deri në 4 euro, një hot dog blerë tek ambulanti 7 euro, një pica margarita 15 euro, një biletë hyrjeje në muze 20 euro, për në kinema 10 euro, një qethje flokësh 30 euro, një biftek në një steak house 30 euro + 4 euro për bukën që ta sjellin në tavolinë. Madje paguhet edhe për banjot publike: 1 euro. Dhe, nëse një hotel me tre yje kushton mesatarisht 120 euro nata, kush e di sa kushton të marrësh me qira apo të blesh aty një shtëpi.

Sot Lulzim Basha është kthyer në Tiranë nga udhëtimi i tij i radhës në Holandë dhe pyetja që shtrohet është e thjeshtë: në rast se një qytetari austriak, të mësuar me çmimet evropiane (dhe me një pagë evropiane), i duket shumë e shtrenjtë kostoja e jetesës në vendin e tulipanëve, ku i gjen paratë Lulzim Basha për të kaluar pothuajse çdo fundjavë në Holandë? 

Ai që u bën hesapet xhepave të të gjithëve, ka detyrimin që të bëjë të ditura edhe hesapet e xhepave të tij.

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi i BE për të mos hapur kufijtë me Shqiperinë pas 1 korrikut?

Komento

Komente

 • CUBI: 22/08/2019 22:24

  Eshte per ti qar hallin,bile propozoj te mbledhim ca ndihma. Po pse Pak vodhi ky qen tek rruga e kombit apo kur ishte kryetar bashkie.??????????????????????? Pale pastaj na can derrasat me ate teorin e vetingut te politikaneve. A thua se eshte qelibar. Vetingu i madh po vjen atje te japesh llogari qeni i qenve.

  Përgjigju
 • Byli: 22/08/2019 22:05

  Ore, po harruat ju qe hollanda esht kryeshteti i droges?? Dhe te gjitha linjat qe aty nisen??? Prandaj 2+2 gjithmon 4 bejn ja kushedi ku i gjen luli paret, qe vete ne shqipri e per te mbuluar te tijat thot( krimi krimi droga droga )

  Përgjigju
 • O tej: 22/08/2019 21:47

  Lulushi i ben leket te rruga me drita te kuqe ne Amsterdam a nuk ka dhe shal te ngjitme?

  Përgjigju
 • asl: 22/08/2019 21:41

  I kane bere ligjet e kushtetutes qe dhe pa mandate (te mos jesh deputet) te paguhen.Kjo ne asnje kushtetut te botes nuk ndodh.Keta duan trekendeshin kendedrejte me kokeposhte.

  Përgjigju
 • Etore: 22/08/2019 19:26

  Hahhaa , kjo eshte fare e thjeshte me u sqaru. 1.5 Miljarde $ qe i ka vjedh Shtetit Shqiptare , ne te tre Ministrite ku uli sumn e tij te qelbur , i depoziton ne X banke Zvicer ose Lichtenstein -pse jo edhe e Hollande , me nji % fitimi dhe fiton ne vite veteem nga kto % jo m pak se 500.000 per rastin me te vogel . me kto 500.000 € financon jeten e Familjen por edhe paguan militatet ,te Huaj ,qe e mashtrojne se do mund ta bien e Pushtet kte sharlatan . Te gjithe Politikanet ish Ministra kto meetoda ndjekin -jane lidhur me Banka ku depozitojne Miljonat dhe jetojne prej perfitimeve % qe nuk jane te vogla dhe ndezin zjarrin Shqipeerise --- Por kur nuk ke Shtet ,keshtu degjeneron gjithcka e shqiptaret marrin Boten .

  Përgjigju
 • Tarrasi: 22/08/2019 18:58

  Luli ka shumë "dashamirës"të huaj që i paguajn gjithçka, mjafton që ai të bëjë atë çfar i thonë dhe kur t'ja thonë. Nuk është çudi, kjo vlen për pothuajse të gjithë politikanët shqipëtarë në këto 30 vite. Ekuacioni se kush ka vjedhur më shumë, ato para 1990 apo ato pas 1990 është për t'u zgjidhur.

  Përgjigju
 • Sam: 22/08/2019 17:31

  Edhe per sa kohe hajdute te kesaj kategorie jane jashte burgjeve,nuk do te kete drejtesi ne Shqiperi!

  Përgjigju
 • Ali Prizreni: 22/08/2019 16:04

  220 milion euro te rruges kombit i mjaftojn

  Përgjigju
 • Drejtesi: 22/08/2019 15:59

  Nje hajdut m ne Hollande. Ky eshte Lulzimi

  Përgjigju
 • Kakami: 22/08/2019 14:36

  Kushedi sa tmir duhet ta ket motren qe ai kunati le koken per kte.. leqe harrova “ RROFTE RRUGA E KOMBIT BURRAAAAAAAAA”

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Çiftet do përjetojnë momente të bukura sot, ja çfarë thonë yjet