Eduard Zaloshnja: Si ndahen votat dhe mandatet parlamentare, nëse votohet sot

Eduard Zaloshnja: Si ndahen votat dhe mandatet parlamentare, nëse votohet sot

Studio e Repolitix ne Report Tv

Vetëm 7/10 e zgjedhësve të këtushëm janë të vendosur të votojnë qysh sot, në qoftë se do të zhvilloheshin zgjedhje parlamentare. Kështu rezultoi nga sondazhi i përmuajshëm që zhvillova për Report TV (lexoni këtu

Duke analizuar vetëm zgjedhësit e vendosur për të votuar qysh sot (shihni grafikun e mëposhtëm), rezulton se diçka më shumë se gjysma e të vendosurve do t’ia jepnin votën PS-së (votuesit e vendosur socialistë përbëjnë vetëm 36.3% të dy milionë banorëve të këtushëm në moshë për votim).

Në qoftë se sistemi elektoral do të ishte me një zonë të vetme zgjedhore me proporcional të pastër, pa prag e pa prim (siç e do PD-ja e Bashës dhe partitë e tjera të vogla), PS-së me këto vota, do t’i takonin 71 mandate parlamentare (50.9% e 140 mandateve), PD-së së Berishës 40, PD-së së Bashës 10, PL-së 5, dhe partive të tjera 13.

Me sistemin aktual elektoral (me 12 zona zgjedhore), PS-ja do të merrte sot 81 mandate parlamentare, PD-ja e Berishës 40, PD-ja e Bashës 7, PL-ja 3, dhe partitë e tjera 9 (shihni tabelën e mëposhtme).

Shënim: numrat e mësiperm bazohen në votuesit e vendosur të këtushëm për secilën parti. nuk mund të përfshihen dot votuesit potencialë në emigracion, që s’dihet nëse do tu krijohet mundësia të votojnë

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

‘Mos harro se të kam dash’, Xhensila publikon këngën e re pas divorcit me Besin

‘Mos harro se të kam dash’, Xhensila publikon këngën e re pas divorcit me Besin