Skandali Katar-Gate, eurodeputetja greke Eva Kaili mbetet në burg

Skandali Katar-Gate, eurodeputetja greke Eva Kaili mbetet në burg

Eurodeputetja greke Eva Kaili mbetet në paraburgim për përfshirjen e saj në skandalin e Katargate. Eva Kaili do të vazhdojë që të qëndroje edhe 2muaj në paraburgim sipas vendimit të Gjykatës së Apelit të Brukselit, për veprat e dyshuara për organizim kriminal, korrupsion dhe pastrim parash.

Eva Kaili doli para Gjykatës së Apelit më 28 shkurt duke kërkuar lirimin e saj nga burgu me byzylyk elektronik. Në të njëjtën ditë, eurodeputeti belg Marc Tarabella doli para Gjykatës së Apelit, duke kërkuar lirimin e tij nga burgu. Gjykata e Apelit e Brukselit vendosi zgjatjen e masës së paraburgimit për Marc Tarabella me një muaj.

Ka qenë gazeta belge ‘Le Soir’ ajo që raportoi fillimisht skandalin e Katarit ku ishin bërë përpjekje për të korruptuar deputetin socialist italian i cili ishte anëtar i PE që nga vitit 2004-2009. Dy të arrestuarit e tjerë janë Luca Visentini, Sekretar i Përgjithshëm i sapozgjedhur i Konfederatës Ndërkombëtare të Sindikatave, ish-deputeti Pier-Antonio Panzeri. Për skandalin reagoi edhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen e cila tha se akuzat ishin "shumë serioze" dhe bëri thirrje për krijimin e një organi të ri të etikës për të mbikëqyrur bllokun.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Maks: 04/03/2023 05:32

    Nga mbiemri kjo bukuroshe duket qe eshte greko arvanite Gjynan te rrij ne burg kjo bukuri

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!