Skenari/ Gjendje e fatkeqësisë natyrore vetëm në plazhe, jo gjithë vendin (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se nuk ka arsye për të shtyrë gjendjen e fatkeqësisë natyrore, po ka sqaruar se po diskutohet një skenar që ka të bëjë më shtyrjen vetëm në disa zona. Përgjigjur pyetjes së gazetares së Report Tv, Doris Sallaku, Rama sqaroi se po diskutohet që të ketë një shtyrje të të pjesshme, vetëm në zonat e plazhit.

"Nuk ka arsye për të bërë një shtyrje të përgjithshme, po ekzaminojmë idenë e një zone të kufizuar vetëm në vijën bregdetare, për të pasur gjatë sezonit të verës mundësinë që të ushtrojmë fuqinë legjislative të situatës së kësaj përballje për të ndihmuar në mbrojtjen nga përhapja.

Nëse nuk do të kemi një shtyrje të përgjithshme, vetëm një zonim në vijën bregdetare pa përfshirë zonat urbane,jo në Durrës, po në plazhin e Durrësit, sepse mendojmë që do të ishte ndihmëse për njerëzit dhe shtetit", tha Rama.  


Lajmi kryesor:

Spitali COVID-4 gati, Rama: Jemi të përgatitur nëse do ketë valë të dytë! As tampon, as karantinë për atë që hyjnë në Shqipëri


B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë ndryshime në qeveri?×

Lajmi i fundit

John

Covid/ Hungaria rishikon rregullat e udhëtimit me vendet fqinje