Skoci/ 16- vjeçari akuzohet për goditje me thikë në stacionin hekurudhor ndaj një të mituri 14- vjeçar

Viktima Justin McLaughlin

Një adoleshent 16-vjeçar në Glasglow të Skocisë është akuzuar për therjen e një të mituri 14-vjeçar në një stacion hekurudhor.

Autori i paidentifikuar për arsye sigurie nga policia ende nuk dhënë një deklaratë lidhur me aktin e tij fatal ndaj të miturit.

James McParland, drejtor në shkollën e mesme St Ambrose në Coatbridge ku Justin ishte nxënës, tha se komuniteti ishte "i tronditur dhe i pikëlluar" nga vdekja e 14-vjeçarit.

"Justin ishte një anëtar i çmuar i komunitetit tonë dhe humbja e tij do të ndihet si nga stafi ashtu edhe nga nxënësit," tha ai.

"Lutjet dhe mendimet tona janë me familjen dhe miqtë e tij, dhe mbështetja shtesë baritore do të jetë në dispozicion për të rinjtë brenda shkollës kur të kthehen të hënën në mëngjes."

Zëdhënësi i policisë Rennie i thamediave të huaja të Skocisë incidente të tilla jo vetëm që prekin familjen e viktimës, por edhe familjet e individëve të përfshirë dhe atyre që ishin dëshmitarë të incidentit.

Ai tha: "Është një ngjarje tragjike dhe është ai efekt i valëzuar. Kjo është arsyeja pse në Skoci ne përpiqemi ta zvogëlojmë atë sa më shumë që të mundemi.

"Qëllimi ynë përfundimtar është ta bëjmë Skocinë vendin më të sigurt në botë dhe ka ende shumë punë përpara nesh në këtë drejtim."

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Tensionet Rusi-Ukrainë, Biden takohet virtualisht me Putin në 7 dhjetor