Sot 7 marsi, Ilir Meta: Ramaforma e katandisi arsimin në vend! Të rinjtë braktisin rrugët e dijes prej vështirësive ekonomike! Sot është ditë reflektimi

 

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka akuzuar qeverinë e Edi Ramës për cilësinë e arsimit në vend, që thotë se është në gjendje të mjerueshme. Sipas Metës, përkeqësimi i nivelit arsimor vjen paralelisht me situatën ekonomike ndërsa thekson se kjo ditë duhet të jetë për të reflektuar për rimëkëmbjen e arsimit.

“Ramaforma katandisi arsimin në vend. S’ka tregues më alarmant të mbështetjes të arsimit, të të rinjve, të përkeqësimit të cilësisë së arsimit dhe demotivimit të të rinjve për të ecur në rrugë të dijes që shpesh herë i braktisin për të hyrë në rrugë të tjera. Ky përkeqësim dramatik i nivelit të mbarimit të studimit në nivelin e mesëm dhe të lartë në vendin tonë ndryshe nga gjithë vendet e rajonit tregon përkeqësimin dhe dështimin e varfërisë në vendin tonë. Arsimi në vend është në gjendje të mjerueshme.

Është një ditë reflektimi se pa rimëkëmbjen e arsimit, pa mbështetjen e arsimtarëve, pa mbështetjen e kërkimit shkencor ky vend s’mund të ecë kurrë me ato ritme”, tha Meta.


Lajmi kryesor:

Regjistrimi për 14 Majin, Ilir Meta i prezanton kandidatët si të vetët: Nuk janë më të Sali Berishës por të 'Primareve'! Do konkurrojnë dhe fitojnë


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi