SPAK goditi 7 grupet kriminale, Meta: Propagandë, të kishte vepruar para 14 majit! Ndihmuan Ramën të ‘grabiste’ Shkodrën e bashkitë e tjera

Një propagandë me urdhër të Edi Ramës, e ka cilësuar Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta operacionin e SPAK nga i cili u goditën 7 grupe kriminale dhe u lëshuan 50 urdhër arreste. Në një konferencë për mediat, Meta tha se operacioni i SPAK është i vonuar.

“Metamorfoza, është e gjitha një tablo e qartë e përfshirjes së të gjithë shtetit dhe gjithë Rilindjes, në veprimtari kriminale. Dhe, absolutisht të gjitha faktet që janë bërë publike sot, janë ditur edhe përpara një viti, janë ditur dhe përpara 9 muajsh.

Është një operacion më shumë I karakterit propaganistik, përderisa dhe rezultatet e ndalimit të protagonistëve kryesorë, dihet që pothuajse zero. Është gjithçka që kryhet nën diktatin e Edi Ramës. Sepse, duhet të ishte vepruar me kohë, me efikasitet, por kjo gjë nuk ndodhi”, u shpreh Meta.

Sipas tij, Prokuroria e Posaçme duhej të kishte vepruar para zgjedhjeve vendore të 14 majit 2023, duke akuzuar Ramën se është ndihmuar nga këto banda kriminale për të vjedhur zgjedhjet në Shkodër dhe bashki të tjera.  

“Duhet të ishte vepruar përpara zgjedhjeve të 14 Majit, sepse ‘Metamorfoza’ aty ka qenë prej kohësh. Por duhej që ato grupe, të përdoreshin dhe njëherë nga Edi Rama, për të grabitur bashkinë e Shkodrës, dhe shumë bashki të tjera në Shqipëri. E më pas, për të prodhuar statistika nga halli, dhe nga sikleti, sepse ato dosje dihet, që janë vendosur në dizpozicion nga partnerët europian”, vijoi Meta.

Shtatë prej grupe kriminale më të mëdha në Shqipëri, me shtrirje gjeografike në qytetet kryesore të vendit, janë goditur nga megaoperacioni i SPAK. Nga 50 urdherarreste janë ekzekutuar 14 në Shqipëri dhe  6 jashtë vendi, ndërsa 30 janë në kërkim! Gjatë kontrolleve në vilat e bosëve të krimit janë gjetur reth 3 mln euro cash si dhe flori e pasuri të tjera, në total 4.5 mln euro. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 08:30
Operacioni i SPAK, Sula: Bandat drejtojnë si zara drejtuesit e policisë, detyrojnë dhe ministrat të çohen në mes të natës për hallet e tyre

Deputeti demokrat Dash Sula ka reaguar për operacionin e SPAK me 50 urdhër arreste, përmes së cilit u goditën 7 grupe kriminale.

Sula shkruan se vetëm 14 urdhër arreste u ekzekutuan në Shqipëri e ndërsa 6 tjerë jashtë, duke shtuar se bandat kriminale drejtojnë drejtëorët e policisë. Madje Sula shkon edhe më tej, duke thënë se bandat kanë arritur deri aty sa detyrojnë anëtarë të kabinetit qeverisës të çohen në mes të natës për hallet e tyre.

Ligjënësi opozitar hedh edhe akuza se operacioni është dekonspiruar.

“Vetëm 14 të arrestuar nga 50 urdhër arresti. Prokuroria e Posaçme lajmëroi sot përfundimin e një operacioni që zgjati 20 orë ndaj personave ne rekorde të rënda kriminale. SPAK njofton se në territorin shqiptar janë ekzekutuar vetëm 14 urdhër arreste nga 50 urdhër arresti të lëshuar në total. 6 të tjerë jane ekzekutuar në disa vende të BE.

Bie në sy se në vendet ekzekutimet janë 100% ndërsa në Shqipëri vetëm 14 nga 50. Kjo besoj që do një analizë. A është kjo arsyeja përse kreu SPAK tha disa kohë më pare se nuk bashkëpunojmë dot me Policinë?!

Mesa duket Shqipërisë i duhet një polici për të arrestuar policinë e korruptuar qe bashkëpunon me krimin e organizuar dhe dekonspiron operacionet. E thash edhe dy javë më parë në Parlament: bandat kanë avancuar aq shumë saqë disa drejtorë policie kontrollohen si zara të tyre.

Madje edhe më shumë: detyrojnë anëtarë të kabinetit qeverisës të çohen në mes të natës për hallet e tyre”, shkruan Sula.

SI.E./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 19/05/2024 21:05

  O Zoti Ilir SPAKU duhet të kishte arestuar ty dhe palaçon tënde Monikën prej kohësh o plera e Shqipris. Po ske faj ti kur ke gjet shesh bëj përshesh.

  Përgjigju
 • Tironci Tironc dhe jo malok Skrapari si ty: 19/05/2024 16:33

  Like pirll pirll që do lirohesh!SPAK po i arreston dhe Jo Rama!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol