Afera me inceneratorin e Elbasanit, SPAK merr të pandehur Arben Ahmetajn, Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin!

TIRANE- Ish zv/kryeministri Arben Ahmetaj merret i pandehur për aferën me inceneratorin e Elbasanit. Prokuroria e Posaçme nisi sot komunikimin e akuzave ndaj Arben Ahmetajt, Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirit, lidhur fraksionin e ndarë të inceneratorit të Elbasanit.

 Ahmetaj është nën hetim për procedimin penal 277/1 për veprat penale “mosdeklarim, deklarim të rremë dhe fshehje të pasurisë”, vetëm dhe në bashkëpunim, “Korrupsion pasiv të funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë” në gjashtë raste, “Pastrimit të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”. Ai dyshohet se ka ndërmarrë një mori aktesh, në funksionet e tij si ministër, për t’i mundësuar këtyre sipërmarrësve lidhjen e kontratave koncensionare. 

Sot në SPAK u thirrën avokatët për për tiu komunikuar akuzat në ngarkim të klientëve të  tyre. Rrethi i të pandehurve pritet të jetë dhe më i gjerë, ndërkohë avokati i i Klodian Zotos, Ardian Leka informoi për gazetarët se personave të tjerë të marrë të pandehur në këtë dosje do u komunikohet akuza më 26 mars.

Lefter Koka u denua me 5.8 vite burg
Lidhur procedimin e parë për grupin e zyrtarëve mes të cilëve edhe ish-ministri i mjedisit Lefter Koka, GJKKO ka përfunduar gjykimin duke dhënë edhe dënimet përkatëse. Në tetor 2023 Ish-ministri i mjedisit Lefter Koka u dënua me 5 vjet e 8 muaj burg si dhe iu sekuestruan aksionet në kantinën e pijeve në Durrës në vlerën e korrupsionit, 3.7 milionë euro. Për të njëjtën çështje, ish-deputeti Alqi Bllako u shpall i pafajshëm. Në total, GJKKO dha 33 vjet burg për tetë të pandehurit e kësaj dosjeje. 

Ahmetaj në kërkim Prej 24 korrikut 2023 Arben Ahmetaj vijon të jetë në  kërkim ndërkombëtar .  SPAK, në dosjen dorëzuar parlamentit në korrik të vitit të kaluar - kur i kërkoi parlamentit autorizim për arrestimin e tij - vinte në dukje transaksione financiare me shitje-blerje pasurish të patundshme, të shtrira ndër vite, që pas të cilave qëndronin dy sipërmarrësit e inceneratorëve Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri.

Kjo është hera e dytë që Prokuroria e Posaçme SPAK ka marrë të pandehur në mungesë ish zvkryeminstrin Arben Ahmetaj, pas privatizimit të ish-ndërmarrjes shtetërore fabrikës “Buka.sha” në tetor 2023.

Ndërkohë në janar 2024 u mësua se Ahmetaj kishte kontraktuar një kompani lobuese 'Prism Group' kundrejt 150 mijë dollarëve për të informuar politikbërësit amerikanë “mbi akuzat e rreme” të ngritura ndaj tij në Shqipëri. Nga kontrata u zbulua se ai jetonte në Lozano të Zvicrës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:44
Afera me Inceneratori i Elbasanit, SPAK merr të pandehur dhe ish gruan e Arben Ahmetajt! Pjesë e dosjes dhe investimi në vilën e Palasës

1711028429_ahmetajmancka.jpg

Report TV mëson se e pandehur do të merret dhe ish bashkëshortja e ish zv/kryeministrit Arben Ahmetaj.

Mësohet se fletëthirrja për tu paraqitur që ti komunikohet akuza në SPAK i është dërguar edhe Albina Mançka.

Ende nuk dihet akuza që do ti komunikohet, teksa emri i saj zë vend të konsiderueshëm në dosjen hetimore të SPAK sa i takon pasurisë tjetërsimit të pronave apo faturave të majme të pajustifikuara për investime në apartamente dhe vilën në Palasë.

S.G/xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Ndalohet një gjykatës mbi dyshime për marrje rryshfeti në Shkup

Ndalohet një gjykatës mbi dyshime për marrje rryshfeti në Shkup