Studimi britanik: Edhe të vaksinuarit janë të rrezikuar nga 'Covid i zgjatur'

Studimi britanik: Edhe të vaksinuarit janë të rrezikuar nga 'Covid i zgjatur'

Sipas një studimi britanik edhe të vaksinuarit janë të rrezikuar nga “Covid i zgjatur”, veçanërisht personat mbi 60 vjeç.

Studiuesit nga Universiteti i Oksfordit, analizuan të dhënat e 10,024 të vaksinuarve dhe 9,479 të pavaksinuarve.

Për personat mbi 60 vjeç, "vaksinimi nuk duket se mbron nga simptoma të ndryshme të “Covidit të zgjatur” si aritmia e zemrës, dhimbje kyçesh, diabeti i tipit 2, sëmundje të mëlçisë, çrregullime të gjumit, të humorit dhe ankthit, etj.

Studiuesit arritën në përfundimin se “personat që u infektuan me koronavirus pavarësisht se ishin vaksinuar, zhvilluan simptoma më të buta por kjo nuk do të thotë se ata nuk zhvilluan simptoma të “Covid-it të zgjatur”.

Efektet pozitive të vaksinimit janë më të dukshme tek të rinjtë se sa tek personat mbi 60 vjeç.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Zyrtare/ Lista Serbe nuk aplikon për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri të Kosovës

Zyrtare/ Lista Serbe nuk aplikon për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri të Kosovës