Dogjën me molotov KZAZ-në e Bushatit/ Pranga nënkryetarit të Bashkisë së Vaut të Dejës dhe 14 të tjerëve

VAU I DEJËS- Nënkryetari i Bashkisë së Vaut të Dejës, Admir Hasnegaj dhe 14 persona të tjerë, mes tyre dhe vëllai i kryebashkiakut Zef Hila, kanë rënë në prangat e policisë, pasi një ditë më parë dogjën me molotov godinën e KZAZ-së së Bushatit dhe materialet zgjedhore. Në një dalje për mediat, zv.drejtoresha e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, Aida Hajnaj njoftoi se janë arrestuar 15 persona, 3 ndiqen penalisht në gjendje të lirë, e ndërsa janë shpallur në kërkim 8 të tjerë mes tyre dhe djali i kryetarit të Bashkisë, Zef Hila. 

Mbi ta rëndon akuza  veprat penale të ‘’Shkatërrimi i pronës me zjarr’’, ’’Kundërshtimi me dhune i punonjësve të policisë rendit publik’’ dhe ‘’Dëmtimi i materialeve zgjedhor”. Kodi penal parashikon për Krimet Zgjedhore burg nga 1-5 vjet, e ndërsa për veprat e tjera penale, të arrestuarit, rrezikojnë dënimin nga 5 deri në 15 vjet. 

Si pasojë e sulmeve në KZAZ-në e Bushatit, të orkestruara dhe dirigjuara nga zyrtarë të PD-së, mbetën të plagosur 3 efektivë policie, të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Bashkia e Vaut të Dejës ka qenë "zona më e nxehtë", ku shkalla e protestës arriti kulmin dhe u "finalizua" me djegien e godinës dhe materialeve zgjedhore, një skenar pak a shumë i ngjashëm me atë të pak ditëve më parë, në bashkinë e Shkodrës, Burrelit apo Klosit.

Ndërkohë, ditën e sotme KQZ ka nisur procedurat për zëvendësimin e fletëve të votimit.

Të arrestuar
Admir Hasnegaj, 37 vjeç, nënkryetar i Bashkisë Vau Dejës
Alfred Hila, 51 vjeç, vëllai i kryetarit të Bashkisë
Lin Gjoka, 33 vjeç, Punonjës i Bashkisë
Tom  Simoni, 55 vjeç, Punonjës i Bashkisë
Aleks Prendi, 46 vjeç, punonjës i Bashkisë, kujdestar konvikti
Tonin Xhevahiri, 53 vjeç, punonjës i pyjores së Bashkisë
Mirash Thepi, 58 vjeç banues në fshatin Pacram,
Luçiano Kulli,25 vjeç , banues në fshatin Pistull
Izet  Brahimi, 27 vjeç, banues në fshatin Pistull
Klodian Tusha, 30 vjeç, banues në fshatin Kosmac
Arben Bakucaj, 39 vjeç, banues në fshatin Barbullush, 
Genc Qarri, 48 vjeç, banues në fshatin Barbullush
Pavlin Qoku, 46 vjeç, banues në fshatin Hajmel
Jetmir  Beqiri, 38 vjeç, banues në fshatin Kosmac 
Mark Rrethatori 26  vjeç

Procedohen në gjendje të lirë
Kastriot  Gjini, 33 vjeç, banues në fshatin Paçram
Vladimir Gjinaj, 34 vjeç, banues ne fshatin Paçram
Altin Fushaxhiu, 44 vjeç, banues ne fshatin Hajmel

Në kërkim
Benard Ndreca, 31 vjeç, Kryetar i Njësisë Administrative Hajmel
Donard  Kulli, 34 vjeç, kryeplak i fshatit Pistull.
Isa Moriqi, 54 vjeç, kryeplak i fshatit Melgushë
Arben Moriqi, 49 vjeç, vëllai i kryeplakut fshatit Melgushë
Edion Hila, 31 vjeç, djali i kryetarit të Bashkisë
Gentian Ndoj, 34 vjeç, Sekretar i Bashkisë
Altion Krajni, 30 vjeç, Punonjës i Bashkisë.
Gentian Moriqi , 38 vjeç, banues në qytet Vau Dejës.
 
Akuzat
‘’Shkatërrimi i pronës me zjarr’’, ’’Kundërshtimi me dhune i punonjësve të policisë rendit publik’’ dhe ‘’Dëmtimi i materialeve zgjedhor”, parashikuar nga neni 151/2, denimi nga 5 deri në 15 vjet.  Neni 236/2 denimi me gjobë, ose burg deri në 7 vjet. Neni 326/a dënimi me burg nga 6 muaj deri ne 5 vjet.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento

Komente

 • Alushi: 28/06/2019 16:24

  Me ne fund po vjen era drejtsi ne vendin tone

  Përgjigju
 • Roza: 28/06/2019 16:08

  Ju lutemi vini drejtesi. Ti jepet denimi sipas ligjit keture “trimave te xha Saliut”. Mos I hetoni ne gjendje te lire. Hetoini në burg te izoluar qe ya dine vleren e lirise me teper.

  Përgjigju
 • Ahah: 28/06/2019 14:29

  Shi si rrin si pula

  Përgjigju
 • Shkodra: 28/06/2019 11:53

  Vetum nje ishte per ne shqiptaret derra e.Hoxha Demokracija nuk ban per ne.

  Përgjigju
 • toni: 28/06/2019 11:42

  skan faj,gomari shkon nga e drejton i zoti

  Përgjigju
 • Tirana: 28/06/2019 10:34

  Idjota tan ne lis te zez jeni.

  Përgjigju
 • Erik: 28/06/2019 10:27

  Materialet do zvendesohen, zgjedhjet do behen, bashkia do ndryshoje drejtim, po ju mjerane çfare fituat? BURGUN

  Përgjigju
 • Hinglateri: 28/06/2019 10:13

  Na mbyti malokeri e gjalle

  Përgjigju
 • 111: 28/06/2019 10:11

  Bravo policia

  Përgjigju
 • Tofiku: 28/06/2019 10:00

  Nbajini futini ne fuci me uje nxirrini nga uji futini nga nje te goditur me kamzhik qe ri thone vetes O nene o nene

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rama nxjerr pamje nga inaugurimi i Teatrit të Operas dhe Baletit: Kushte dinjitoze për të qenë në lartësinë e zërave të njohur në botë