Të dhëna optimiste nga Italia/ Çdo person me COVID-19 infekton mesatarisht një person më pak

Përqindja e infektimit nga koronavirusi në Itali ka zbritur në 0,8. Këtë deklaratë e bëri presidenti i Këshillit të Lartë të Shëndetësisë, Franco Locatelli gjatë konferencës për shtyp të mbrojtjes civile.  Kjo do të thotë që çdo person bartës i virusit infekton mesatarisht një person më pak. Një objektiv që pritej të arrihej sa më shpejt. Kjo e dhënë e Italisë është vetëm një pikë më pak se ajo që ka regjistruar Gjermania, 0,7. Për ta mbajtur në këto nivele ,por edhe për të arritur rezultate më të mira, shtoi Locatelli duhet të zbatohen 4 instrumente: Ndjekja e kontakteve të dyshuara, bërja e sa më shumë testeve, rritja e mbrojtjes individuale qëndrimi sa më pak i pacientëve me COVID-19 në spital, shpërndarja e  ilaçeve më sukses në të gjithë territorin dhe mbi të gjitha përgjegjshmëri të lartë të sjelljes individuale.

"Në Itali janë rreth 160 mijë persona pozitivë me COVID-19. Ndërkohë që çdo ditë ulet numri i të infektuarve në nivel kombëtar".  Këtë deklaratë e bëri presidenti i institutit Shëndetësor të Italisë, Silvio Brusaferro gjatë konferencës për shtyp për COVID-19. Brusaferro tha se të dhënat po na tregojnë çdo ditë që po ulet numri i pacientëve pozitivë në nivel kombëtar.

Masat e ndërmarra nga qeveria në të gjithë territorin ndaloi përhapjen në shumë zona të italisë. Silvio Brusaferro shtoi se kurba e të infektuarve është ulur edhe në lombardi rajonin më të prekur nga virusi dhe theksoi se duhet pasur shumë kujdes për fazën 2 të hapjes.

"Të ridimensionohet sjellja ditore e gjithkujt. Duhet të mendojmë ta organizojmë ndryshe jetën tonë në punë kur marrim transportin publik  dhe gjatë përditshmërisë. Duhen evidentuar të gjitha dobësitë në çdo vend pune duke gjetur dhe instrumente për të siguruar distancimin social duke vendosur barriera fizike mes njëri tjetrit. Ky skenar pritet të marrë formë në javët e ardhshme duke evidentuar të gjitha masat për të parandaluar përhapjen e virusit. Faza e dytë do të përqendrohet me izolimin e njerëzve në shtëpi. Sistemi po përgatitet për këtë qasje", tha Brusaferro.


Lajmi kryesor:

Covid-19, në Itali 575 vdekje! SHBA 4591 viktima në 24 orë...Wuhan korigjon bilancin, shton edhe 1290 të vdekur të tjerë


B.K.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?×

Lajmi i fundit

John

'SHBA nuk është kundër partive, por kundër pandëshkueshmërisë’, ish-deputeti i PD: Me njollën e korrupsionit PD nuk do të fitojë kurrë zgjedhje në Shqipëri