Teatri/ Ndrenika: Kjo tokë është e shenjtë, s'preket! Artistët publikojnë videon ku vëllai i Kumbaros është kundër

Disa deputetë të Partisë Demokratike dhe të LSI-së kanë qenë të pranishëm sot pasdite në Tiranë në takimin e organizuar nga artistët në mbrojtje të Teatrit Kombëtar. 

Artistët i kishin ftuar të githë deputetet në orën 19.00 në sallën Molier.

Deputetë të PD fdhe LSI sot në Teatrin Kombëtar, i fundit majtas Klevis Balliu

Gjatë dëgjesës foli kryetari i Sindikatës së Artistëve të Skenës dhe Ekranit Alert Çeloaliaj, ndërkohë që deputeti demokrat Dashamir Shehi u pa të takohej me aktorin Robert Ndrenika.

Dashamir Shehi takohet me Robert Ndrenikën

Çeloaliaj tha se qëllimi i vetëm i ftesave për deputetët dhe anëtarët e këshillit bashkiak është debati.

Një qytetar i pranishëm në këtë event, që u prezantua si Martin Gjonaj deklaroi: “Unë jam në mbrojtje të Teatrit Kombëtar që nga fillimi, politikanët ndaç të vijnë ndaç jo”.

Artistët shfaqën në këtë takim një video nga debati per teatrin në vitin 2002, ku merrte pjesë edhe Edi Rama, asokohe kryetar i bashkisë së Tiranës.

Në këtë video shihet të flasë fillimisht Maks Velo, që në vitin 2002 thoshte: S’na ka pyetur njeri, një firme duhet këtu dhe iku teatri.

Gjithashtu aty flet edhe Arben Kumbaro, vëllai i ministres së Kulturës Mierela Kumbaro.

“Jam absolutisht kundër marrëdhënies së biznesit privat me pronën publike” – ka thënë ai në vitin 2002.

Foto nga video e 2002-shit ku shihet te flasë vëllai i Mirela Kumbaros

Robert Ndrenika i ka ngritur në këmbë deputetë e qytetarë kur mori fjalën dhe deklaroi: "Më e shenjta nga të gjitha, është toka këtu". 

Ndrenika: Kur isha drejtor teatri më thanë të privatizoja tokën, si u bënka kjo. S'mund tua lëmë 3-4 biznesmenëve, ndaj do e mbrojmë teatrin, se është toka e komunitetit tonë.

Fjalën e mori edhe deputetja Grida Duma e cila tha se: Elita e shqiptarëve e ka këtu peshën. Të na vijë turp që se kemi zgjidhur këtë problem.

“Ju keni absolutisht të drejtë” – iu drejtua Duma artistëve.

Sakaq, kolegu i saj demokrat Enkelejd Alibeaj u shpreh “Interesi ynë është t’iu mbështesim ju që të thyejmë arrogancën”.

Lidhur me gjendjen se ku ndodhet teatri sot Luan Rama, deputet i LSI tha jo me pak ironi përballë deputetëve të PD dhe LSI të pranishëm në sallë, mes të cilëve edhe deputeti demokrat Klevis Balliu, djali i botuesit Fahri Balliu, njeri i afërt i Sali Berishës : "Asnjëherë s’kam parë kaq deputetë në një shfaqje teatri".

"Kur kam qenë ministër kulture, qeveria dha një grant 5 milionë lekë dhe janë vjedhur. Jemi këtu si qytetarë për të mbrojtur pronën tonë. Teatrin Kombëtar duhet ta ndërtojë shteti" tha më tej Luan Rama.

Në fund të takimit ka nisur firmosja e një peticioni për kthimin e Teatrit Kombëtar në monument kulture.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Apollon: 08/05/2018 09:25

  Dum baben, dum baben

  Përgjigju
 • Cimi: 08/05/2018 02:53

  ZGJIDHJA e KETIJ PROBLEMI ESHTE IMPONIM ME FORCE PER DORHEQJE E RAMES

  Përgjigju
 • Tironc lindur ne tirone: 08/05/2018 02:50

  O ben T ka me bajge se Taulant Balla Spiropali hajduti AHMETAJ +BEQAJ + GJIKNURI PA PERMENDUR KETU TAHIRIN !

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 07/05/2018 22:53

  Bobo mes artisteve te nderuar .. kundermonte dhe era bejge, Balli, Grida, Salianji, Bumçi, Vaqasili, Nora,Enkelejdi...... , aq shume sa per plehrim te teatrit do mjaftonin.

  Përgjigju
 • peoples: 07/05/2018 22:09

  Kush ja tregoi deren e teatrit ketyre Birkove deputete?

  Përgjigju
 • peoples: 07/05/2018 22:08

  Amani o artista ...po i quajte gjithe se disa nga ata ja degjoj emrin per here te pare...Mbetet tu jap mend Alibejaj dhe i biri i Faros?Turp...

  Përgjigju
 • Labi: 07/05/2018 21:07

  PO PO ke then llafe t vertet per Robert dreniken dhe une jam nje mendim me ty politikanet e shqiperis si majta e diathetas e na t gjitha anet e shqiperis jan bastard

  Përgjigju
 • redi: 07/05/2018 20:16

  Nrenika ka te drejte , toka eshte prone e Teatri Kombetar . Projekti me i mire eshte ai i zotit Bujar Kapexhiu ,qe ruan arkitekturen e tanishme dhe ndertohet nga e oara nje ansambel i ri . Sjane pune bisnesmenet tek toka e Teateit

  Përgjigju
 • Po,Po: 07/05/2018 20:08

  O i madhi Ndrenika ! Kam shume respekt per ty si artist dhe per koleget e tu ! Me modesti te perkore do te lutesha , qe ruaje respektin e fituar ne popull , se je nga fundi i jetes dhe nuk te mbetet kohe per te shlyer mekatet . Per te miren tende dhe te artit shqiptar , mos u merr me politike te asnje krahu , se politikanet urrehen fort ne Shqiperi, kurse artistet adhurohen! Ata duan te shfrytezojne emrin tend , duke te futur ne stanin e Mul Nokes ! Edhe Ismail Kadarene, u perpoq ta shfrytezonte politika , por ai e refuzoi , se e di qe do te humbiste edhe ate qe ka fituar me merite !

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është bërë sa duhet për rininë në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

Denoncimi i gazetës “Flamuri”, në Romë, në vitet ’50-të: Rreshter Hito Hitoja, ka groposur në një kanal të Korçës ish-nënkolonelin Tefik Hoxha

Denoncimi i gazetës “Flamuri”, në Romë, në vitet ’50-të: Rreshter Hito Hitoja, ka groposur në një kanal të Korçës ish-nënkolonelin Tefik Hoxha