Turistë lufte, moda e re e gazetarisë shqiptare 

Turistë lufte, moda e re e gazetarisë shqiptare 

Ashtu siç ndodh në katund kur vjen banda muzikore për herë të parë e gjithë fshati ndjehet muzikant, tani që ndodhi pushtimi i Ukrainës, shumë gazetarë shqiptarë ndjehen gazetarë lufte. Pasi mbijetuan ndaj gazit lotësjellës të Sandër Lleshit, tani janë të bindur se nuk kanë frikë bombat e Putinit. Pastaj, për siguri, shmica zgjedh të ndalen në kufirin e Ukrainës sepse nuk kanë kurajon për të hyrë, dhe Kievi për shumë nga ata mbetet shumë, shumë larg. Prej ditësh ekranet tona janë plot me gazetarë që numërojnë pa as edhe një pikë emocioni sa autobusë me refugjatë kalojnë kufirin: gjithësesi disi më mirë se në 1997 dhe më pas në luftën e Kosovës, kur jo vetëm drama e luftimeve, por edhe tragjedia e refugjatëve u tregua nga shumë gazetarë tanët nga kolltuqet komode të Rognerit.

Sot moda është të shtiresh se po shkon në Ukrainë dhe në këtë mënyrë, pas analistëve që nuk logjikojnë dhe gazetarëve investigativë që nuk investigojnë, shpërtheu moda e turistëve të luftës me mikrofon në dorë. Një rast i mrekullueshëm për ca selfie të reja heroike. Në vend të jelekut antiplumb, xhupi moncler. Në ekran mungon vetëm ai më i famshmi nga të gjithë që duket se po vërtitet mes kufirit ukraino-polak në kërkim të kultivimeve të kanabisit. E megjithatë kulmin e arriti mbrëmë Blendi Fevziu që zgjodhi të shkojë në kufirin polak për të intervistuar Edi Ramën që ndodhej në Tiranë. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Andi: 05/03/2022 14:04

  100% dakort ????????

  Përgjigju
 • visi: 05/03/2022 11:49

  Per cfar ka shkuar ky kok k*r....

  Përgjigju
 • AltinTop: 05/03/2022 11:19

  Ky bashke me Klodiana Lala perdor fatkeqsine e njerezve per te rrit Audiencen ne studio… kjo eshte “gazetaria” shqiptare. Njerez pa dinjitet.

  Përgjigju
 • Maks: 05/03/2022 08:17

  Po qene gazetaret e luftes si puna e bledit dhe klodianes me mir mos qofshin kurr Dje pash nje reportazh intervist te nje gazetari te Rai ku tregonte mizorit e luftes si nga ana e ruseve dhe vrasjet masive ne Don bas nga te ashtu quajturit nazistet e rinj Ai akuzte ata per masaker ne zyrat e sendikates rreth 100 persona i vran dhe i dogjen vrasjet e femijve dhe grave te pagajshem ne donbas Tani xoterinj te gazetes jini te paanshem dhe shkruani realitetin e luftes si eshte

  Përgjigju
 • Rrypi: 05/03/2022 02:17

  Hahahaha, i modh me kete shkrim. E ke qajt fare. Mos flasim per foton qe eshte kulminante fare. Goja Blendit si b.. pule e hunda si k.. qeni i shkref.

  Përgjigju
 • Iris: 05/03/2022 02:00

  Gazetaret e CNN,MSNBC,FOX,BBC,DW,etj kane kohe qe kane shkuar brenda Ukraines,perfshi dhe gazetare te tille si Anderson Cooper qe vijne nga familje vertet te pasura,qe normalisht mund te kishin zgjedhur studion,jo si keta <<pasaniket e rinj>> shqiptare si Fevziu me shoke,qe kur ishin te vegjel, hanin buke me vaj e sheqer e prinderit u rrinin ne rradhe qe me nate per qumesht.Megjithate edhe kjo tentative ne dukje qesharake e gazetareve tane nga prapavija e larget e luftes,duhet vleresuar.Pse? Sepse besoj qe eshte hera e pare ne historine e gazetarise shqiptare pas vendosjes se demokracise,qe gazetaret tane kuturisin kaq afer zonave te luftes.Ndoshta,ne ndonje konflikt te ardhshem ne ndonje vend tjeter,guximi i tyre do te shtohet pak me shume e do te shkelin tek vija kufitare,e kushedi me vone.Trajtoheni si hapi i pare i nje bebeje qe tenton te ngrihet ne kembe.

  Përgjigju
 • Gripi: 04/03/2022 21:46

  Titull dhe artikull i goditur. Fiks Turist Lufte te Opinionizuar.

  Përgjigju
 • BENI: 04/03/2022 19:31

  GJITHANDEJ SHKON KY SHK*RDHATA ,,,,,ZAGAR I SALI BERISHES,,,,,PUSHT PUSHTI,,,,PER LEKE SHET DHE B*THEN E VET....

  Përgjigju
 • Xhimi: 04/03/2022 19:18

  Pershendendetje Ku je king..Blendi e paske xhupin e bukur firmato....gjynah qe nuk ke floke kaçurrela...ha ha perrallat diku tjeter...shiko kingo..ku jane gazetaret e Rai.. brenda ne Kiev ato jane gazetar jo si ju ..milionerat..me tangarlliku ful..

  Përgjigju
 • shqiptari: 04/03/2022 18:22

  ky kopil ferrash esht nje bastard interesaxhi por vetem gazetar nuk esht. esht nje legen qe kujton se populli ha bar dhe nuk e kupton qe esht aty vetem se di te lepije b.then atij qe e paguan.

  Përgjigju
 • Vlora: 04/03/2022 16:01

  hahahaha i madh kush e ka shkruar, respekte, ja ke qendisur mirë këtyre hjenave.

  Përgjigju
 • gjinbueshtpata: 04/03/2022 15:53

  Plotesisht i vertete konstatimi. Ta shpifin.

  Përgjigju
 • Arbërori: 04/03/2022 15:05

  Shumica janë prorus të km bq

  Përgjigju
 • Populli: 04/03/2022 14:40

  Ky tullaci qe lahet ne dimer…

  Përgjigju
 • Mbaspilafit: 04/03/2022 14:29

  Blendit po i mberdhifte tulla, shpejt , vetem dy minuta u thonte te ftuarve se ketu esht minus 7nderkohe ,nderkohe qe pas kufirit gazetaret e vertet filmojne bombat qe bien, dhe emigrantet e gjore kushedi sa net kane qe flen neper metro .Kurse Drini Zeqo e kish fiksim te provonte njehere kazanin e ngrit per te shuar urine e refugjateve, se i kish mbet fixim nga ato udhetimet turistike

  Përgjigju
 • Rasim: 04/03/2022 13:50

  Po kush po pyet mor vlla. Leri te bejne qef dhe foto, selfije dhe intervista. Edhe padishah Rama i fut na nje gol si me Drimadhesin ne Himare.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë