Udhëheqësi i Indonezisë konferencë për shtyp me Putin: Do doja që lufta të përfundojë së shpejti! Liderët botëror të ngjallin frymën e bashkëpunimit

Udhëheqësi i Indonezisë konferencë për shtyp me Putin: Do doja që lufta të përfundojë së shpejti! Liderët botëror të ngjallin frymën e bashkëpunimit

Presidenti indonezian Joko Widodo, i cili ka takuar Volodymyr Zelensky një ditë më parë dhe Vladimir Putin sot, thotë se vendi i tij do të donte që lufta të përfundonte së shpejti.

Duke folur në një konferencë shtypi me Putinin në Moskë pas takimit të tyre, Widodo tha: “Megjithëse situata e jashtme është ende e vështirë, është e rëndësishme të shkohet drejt një zgjidhjeje dhe dialogu të hapur.

"U bëj thirrje të gjithë udhëheqësve botërorë të ringjallin frymën e bashkëpunimit," citon AFP.

Putin tha se bisedimet kishin qenë produktive, duke shtuar: "Jam i bindur se marrëveshjet e arritura sot do të forcojnë më tej partneritetin ruso-indonezian."

Por udhëheqësi rus shfrytëzoi rastin për të fajësuar Perëndimin për çdo krizë të mundshme globale ushqimore.

“Ne e kemi theksuar vazhdimisht se çekuilibri i tregjeve ushqimore është pasojë e drejtpërdrejtë e politikave ekonomike shumëvjeçare të papërgjegjshme të një sërë vendesh, emetimit të pakontrolluar dhe akumulimit të borxheve të pasigurta dhe situata është përkeqësuar që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

"Megjithatë, vendet perëndimore, duke mos dashur të pranojnë gabimet e kursit të tyre ekonomik, po destabilizojnë më tej prodhimin bujqësor global duke vendosur kufizime në furnizimin me plehra ruse dhe bjelloruse," tha ai, duke përsëritur pretendimin e tij se sanksionet po pengojnë largimin e eksporteve bujqësore.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Biden: Samit historik, NATO është më e bashkuar! Rusët largohen nga ishulli i gjarpërinjve! Widodo i jep Putinit mesazhin e Zelenskit


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja