Ulje drastike e numrit të nxënësve në mbarë vendin! 30 mësues largohen nga puna në Fier, mbyllen 6 klasa të para në Korçë

Dita e parë e shkollës është emocionuese jo vetëm për nxënësit por dhe mësuesit. Në prag të pensionit, mësuese Meleqe Hasa merr për herë të fundit klasën e parë.

Ndryshe e kane pritur ditën e pare te shkollës fëmijët e Goriçanit në Dimal. Janë 107 vogëlushë të kopshtit dhe arsimit fillor që nuk kanë shkollë, por zhvillojnë mësimin në lokalin e fshatit. Prindërit të shqetësuar kërkojnë rikonstruksionin e shkollës së dëmtuar nga tërmeti i 4 viteve më parë.

Viti i ri shkollor nisi me 1740 nxënës më pak më pak se 1 vit më parë në Qarkun e Lezhës. Fenomeni i braktisjes është shumë i theksuar në shkollat e Mirditës.

30 mësues në Fier dhe Mallakastër kanë mbetur pa punë për shkak të rënies së numrit të nxënësve. Krahasuar me një vit më parë, Fieri numëron 2700 nxënës më pak në arsimin 9-vjecar dhe të mesëm.

Analfabetizmi rrezikon të kthehet në Shqipëri, deklaroi kreu i kishës katolike në Shkodër, duke kërkuar më shumë vëmendje ndaj arsimit.

Gjashtë klasa të para nuk janë hapur në Korçë dhe Pogradec për shkak të rënies së numrit të nxënësve. Ndërsa në Pustec dhe Lekas nuk kishte asnjë fëmijë, ndaj shkollat u kyçën.

Nga raportimet paraprake të zyrave arsimore vihet re rënia e numrit të nxënësve në klasat e para dhe vitin e parë gjimnaz. Konkretisht në Dibër 668 nxënës me pak, ne Kukës 215, ne Korçë 223, në Vlorë 170 nxënës më pak se vitin e kaluar.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Këta 30 mësues: 12/09/2023 09:44

  Janë 30 familje që do largohen jashtë se shteti i hedh në rrugë tani që nuk i duhen më.

  Përgjigju
 • Mendou: 12/09/2023 09:12

  Nuk keni parë gjë.Akoma ? sa do ikin në vazhdim sidomos në periferive të Qyteteve respektive ,propizoj që pensionistët dhe puntorët nga jashtë tu jepet mundesia e shkollës që të shpëtojmë mësuesit mos na ngelen rrugve ? Po drama nuk është vetëm tek Ata nga Nevoja për njerëz në institucionet e siguris po futet hapur me 9 klas shkoll po jo vetëm kaq ,por edhe pa pik kontrolli fizik mendor lere më figuara personaliteti dinjiteti Apo ti marë nga jashtë dhe këta ...!!!! Turp për faqe të zezë skandalet në radhet e tyre e dëshmojnë Qartë këtë polic që i rrajnë rrugve i plagosin i shtypin me makin i blejn për informacion Ushtarët mbjellin hashash në repart hanë byrek rrugve si fëmij kopshti apo gardheve të reparteve sikur nuk kanë menza Uniformat të djegura nga Dielli si jo në masat e tyre si thasë mirë që u kanë dhënë mundësin e vajtjes në punë civil e veshjen në repart se do skandalizoheshit kë paguani për tu ruajtur kufijët e sigurin publike 80% jashtë standartit ,pa le Ata të burgjeve ,Mblidhen atje gjithë të larguarit nga ushtria e policia ,pale ata të bashkis si ushtarë partie barku më i madhe nga deputeti me 1 vitë punë fola për këta sps e njohë si sektorë por jamë i sigurtë Që gjithandej situata është e njëjtë,Hiq turizmin Ndertimin bizneset përqat investimeve publike që ka bër ky me rilindjet urbane ,Oligarkin që ka përlarë me PPP cdo investim strategjik si porte Aeroporte koncesione ,e industria minerare kanë pasë sukses me Ramën por edhe Ata po i mbanë në lojë kërkesa e jashtme për shërbimet që ofrojnë se Ajo e brendëshmja 70% shkonë tek mallrat e konsumit nuk investon njëri tek ndertimet e tyre ,por edhe Asaj kerkeses së jashtme di vij fundi sps e rriti lufta e blen shpi këtej ata të siguronin kokën, italianët erdhën se kanë pleqët këtej i vizitojn bashkë me shqiptarët punojn në itali e c'mallen në Shqipëri të dyja palët me pleqerit respektive bëjn edhe nga 10 ditë plazh edhe në Itali Rinia 350 ditë në shqipëria 10 ditë pleqt pa limit

  Përgjigju
 • Ana: 12/09/2023 03:53

  Kjo eshte katastrofe, nuk ka dem me te madh per nje vend sesa kjo qe po ndodh ne Shqiperi. Kjo eshte qartazi pjese e nje politike shpopullimi te vendit e askush nuk po ben asgje per ta frenuar.

  Përgjigju
  • Kthehu ti: 12/09/2023 09:18

   E populloje

 • Lili: 11/09/2023 23:40

  Fieri u katandis keshtu per shkak te ish drejtoreshes Brunilda Dhami te cilen e mbante nen sqetullznj.Kushi

  Përgjigju
 • Shqipëria: 11/09/2023 22:03

  Fitorja më e madhe e RILINDJES dhe mediave pranë tyre. Hani hani sufllaqe se fëmijet e juaj e kanë rradhën.

  Përgjigju
  • Saliu yt: 12/09/2023 05:37

   Vetëm ai e shtoi popullin shqiptar.

 • Sondazhi i ditës:

  Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Përshkoi 260 km nga Prishtina për 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Erzen Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

Përshkoi 260 km nga Prishtina për 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Erzen Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës