‘Vaksina e AstraZeneca mbron edhe të moshuarit’, kreu i Shoqatës së Imunologjisë gjermane: Merkel duhet ta bëjë live atë dhe të lejojë përdorimin e saj

'Vaksina e AstraZeneca mbron edhe të moshuarit,  prandaj Gjermania të rekomandojë përdorimin edhe për mbi 65-vjeçarët', kështu u shpreh në një intervistë për BBC, Carsten Watzl, kreu i Shoqatës Gjermane për Imunologji. Ai tha se Gjermania duhet të ndryshojnë vendimin e tyre për të mos rekomanduar këtë vaksinë për njerëzit e moshuar.

Shefi i Shoqatës Gjermane të Imunologjisë i bën thirrje autoriteteve të ndryshojnë mendje lidhur me vaksinën e AstraZenacas duke lejuar aplikimin e saj, edhe tek personat mbi 65 vjeç. Sipas tij kancelarja Angela Merkel duhet të marri vaksinën livë në televizion për të provuar sigurinë e saj, e cila refuzoi ta bëjë vaksinën e AstraZeneca.

Gjermania është një prej disa shteteve të BE që janë shprehur skeptikë lidhur më efikasitetin e vaksinës tek mosha e tretë. Gjithashtu presidenti francez Emanuel Macron tha në janar se vaksina e AstraZenecas ishte gati e paefektshme tek të moshuarit, një pretendim ky i hedhur poshtë nga Britania e Madhe dhe vetë kompania.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është i pranueshëm për ju përdorimi i të dhënave personale nga një parti politike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Më kë ishit në Gjirin e Lalzit? Meta: Mbaj kapuç se bëj sauna, fryn një çikë erë