Vaksina e tuberkulozit shëron COVID-19? Bino: S'ka asgjë përfundimtare, po kryhen studime

Përfaqësuesja e ISHP-së, Silva Bino  ka kthyer edhe përgjigje sa i përket vaksinës së turbekulozit, që flitet që shëron koronavirusin. Ajo bën me dije se deri më tani është në fazën e hipotezave dhe hamendësimeve, pasi nuk ka asgjë konkrete.

"Kjo është një hipotezë dhe ka disa studime që po kryhen, hipotezë e ngritur shumë vite më para, është pretenduar që vaksina e tuberkulozit nxit një lloj imuniteti, kryesisht me ata që quhen makrofagë, që mendohen se mund të kenë një lloj imuniteti të trajnuar dhe po kryen studime. Ne duhet të presim studime dhe nuk duhet të mbështetemi në hamendësime, dhe të vazhdojmë të zbatojmë këto masa që kemi aktualisht", tha Bino.


Lajmi kryesor:

259 të infektuar me COVID-19(16 raste sot)! 50 vjeç mosha mesatare e të prekurve, 66 e viktimave! Shërohet pacienti i parë në Korçë (VIDEO)


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?×

Lajmi i fundit

John

Kush është shkodrani i arrestuar sot për trafik droge e grup kriminal, si ndryshoi emrin për t’ju shmangur kërkimit italian