Vangjush Dakos dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara

Departamenti i Shtetit ndalon hyrjen në Shtetet e Bashkuara të Kryetarit të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako dhe familjes së tij. Në vendimin e marrë nga Sekretari i Shtetit argumentohet se kryetari i bashkisë Dako është përfshirë në raste madhore korrupsioni. Në bazë të ligjeve amerikane, kur Sekretari i Shtetit, ka informacione të besueshme se një zyrtar i huaj është përfshirë në raste madhore korrupsioni, ose shkelje të të drejtave të njeriut, atij dhe familjes së tij të ngushtë i ndalohet hyrja në Amerikë.

Ligji po ashtu i jep të drejtë Sekretarit të Shtetit që vendimin ta bëjë publik, ose t’ia bëjë atë privatisht zyrtarit në fjalë. Në bazë të njoftimit të sotëm, Vangjush Dako, bashkëshortja e tij Alba Dako, djali Xhulio Dako dhe vajza e tij Kejsi Dako nuk lejohen të hyjnë në Amerikë. Vendimi i sotëm, thuhet në njoftimin e Departamentit të Shtetit, është një sinjal i fortë se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara për të luftuar korrupsionin në vende të tjera të botës. Dako, bëhet kështu zyrtari i tretë nga Shqipëria së bashku me Adriatik Lllallën dhe Tom Doshin që ndalohen të hyjnë në Shtetet e Bashkuara.

Njoftimi i plote i DASH-it per Vangjush Dakon

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Liri: 30/07/2019 19:04

  KY PALACO TO VARUR ATY NE PLAZH TEK HEKURUDHA,,,NE VENDIN E KRIMIT,,,,E SHKATARROI DAKO PLAZHIN ME TE BUKUR ME PALLATE,,,TE VRAFTE ZOTI ISHALLAH......

  Përgjigju
 • Robshi PPPD: 30/07/2019 18:03

  Uaa cfare koincidence fiks me moskandidimin... do filloje avash avash dhe USA ta lajë pak mutin me shurre për mbeshtetjen pa fre të këtyre kriminelëve mavi... sa keq qe sdeshi të kandidonte me se për ramen është fiks i duhuri "me duar te pastra"...

  Përgjigju
 • Tosi: 30/07/2019 17:25

  Tani që u kujtua të mbyllë gropat e rrugëve me asfalt pas 12 vjetësh në detyrë dhe të riparohet sa për sy e faqe rruga e Vollges që është bërë berdunga berdunga nga pusetat pa kriter teknik, gjynah që ja hiqet vizën se do na lërë pa mbushur gropat nëpër lagje që qajnë prej 12 vitesh. Turp dhe për prefektin e Durrësit që sja vriste sytë gjendja e pusetave nga hyrja e Durrësit deri tek stacioni trenit. Po në katund i ri, rruga Sukth shijak sa gropa ka, po afër Qerretti fllake shumë gropa ka,

  Përgjigju
 • Kici mici nones: 30/07/2019 16:05

  Nuk ka problem se e bojn qytetar nderi ne Rrushkull.

  Përgjigju
 • Daku: 30/07/2019 15:23

  E ca pastaj...Dako eshte rehat sa nuk eshte ne burg, keq per te shku ne Usa! Nuk e gjeti gje Tomen me shoket e tij, deputet, biznesmen, leku leter si pasha. Atehere qe ta kuptojme, Amerika nuk po lufton korrupsionin ne vendin tone por po ruan vendin e saj nga njerez te korruptuar, per aq kohe sa ata jetojne dhe bejne korrupsion jashte Amerikes Ata jane okk, madje nuk i rruhet fare! Edhe ato vizat amerikane qe i shesin me nga 40-50 mije $ perseri nuk i rruhet perderisa akti korruptiv ndodh jashte territorit Amerikan...dhe me moton “korrupsionin nuk ua sollem ne por ate e gjetem ketu midis jush”!!!

  Përgjigju
 • Xhixh Morimanga: 30/07/2019 14:17

  Paste kemben e mbare, tani e kane rradhe Gjiknuri, Ahmetaj etj . Good Bless USA ! Keshtu do e shkaterroje banden e Rilindjes qe ka marre peng vendin

  Përgjigju
  • Alvanos: 30/07/2019 16:48

   Pa harruar Sali Bashen, Monnalisen dhe Gencin Ilir uroj. Te gjithse sebashku

 • Populli: 30/07/2019 14:06

  Shum mire ju bojne ketyre hajduteve!kur do ti hiçet e drejta familjes Meta,( Kryemadhi) dhe Basha se kan bo shum zullume ne ket vend,qe ti bashkohen kriminelit Berisha dhe TIT hajdutit te barneve te spitaleve.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Greva për reformën e pensioneve, Qeveria franceze përballet me mocion mosbesimi

Greva për reformën e pensioneve, Qeveria franceze përballet me mocion mosbesimi