​​​​​​​Vdekja e ish-presidentit të Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev, Putin nuk merr pjesë në funeralin e tij! Shkak, orari i punës

​​​​​​​Vdekja e ish-presidentit të Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev, Putin nuk merr pjesë në funeralin e tij! Shkak, orari i punës

Putin dhe Gorbachov

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të marrë pjesë në funeralin e liderit të fundit sovjetik, Mikhail Gorbachev, të shtunën për shkak të kufizimeve në orar, tha Kremlini.

Në një telefonatë me gazetarët, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Putini kishte bërë nderimet e tij të enjten në mëngjes duke vizituar dhe vendosur një kurorë me lule në Spitalin Qendror Klinik të Moskës, ku Gorbachev vdiq të martën.

“Për fat të keq, orari i punës i presidentit nuk do ta lejojë atë ta bëjë këtë më 3 shtator, kështu që ai vendosi ta bëjë atë sot”, tha Peskov.

Ai shtoi se funerali i Gorbaçovit do të kishte "elemente" të një funerali shtetëror, duke përfshirë një roje nderi dhe se shteti po ndihmonte me organizatën.

Kutojmë se Mikhail Gorbachev ndërroi jetë 2 ditë më parë. Ish lideri sovjetik i dha fund Luftës së Ftohtë me SHBA. Gorbachev lidhi marrëveshje për reduktimin e armëve me Shtetet e Bashkuara dhe partneritete me fuqitë perëndimore për të hequr perden e hekurt që kishte ndarë Evropën që nga Lufta e Dytë Botërore dhe për të sjellë ribashkimin e Gjermanisë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Ulja e temperaturave sjell reshjet e borës në Korçë, akset rrugore të hapura, s’ka problematika

Ulja e temperaturave sjell reshjet e borës në Korçë, akset rrugore të hapura, s’ka problematika