'Venecia' rrëzoi Presidentin, nënkryetari Zeneli për Report TV: Në nëntor dorëzojmë raportin në Kuvend

Raporti përfundimtar nga Komisioni Hetimor mbi çështjen e shkarkimit të presidentit Meta mund të jetë gati nga fundi i muajit nëntor. Kështu u shpreh, nën/ kryetari i këtij Komisioni Alban Zeneli në një intervistë për Report Tv, i cili ndër të tjera tha se komisioni hetimor ende nuk e ka administruar raportin paraprak të komisionit të Venecias.

Një raport përfundimtar nga ky komision parlamentar besoj se do ta kemi nga fundi i muajit nëntor se është Gjykata Kushtetuese që e përfundon atë cikël, që vulos anën përfundimtare të këtij veprimi” tha ai.

Zeneli u tërhoqi vëmendjen dhe anëtarëve të komisionit hetimor që sipas tij bëjnë deklarata politike. Sipas nënkryetarit të këtij komisioni, këto deklarata po ndikojnë në integritetin e këtij komisioni.

Ne jemi përpara një hetimi, dhe çdo opinion i anëtarëve të këtij komisioni e bën pis këtë proces. Ky proces të jetë sa më ligjor se do jetë pjesë e historisë shqiptare” tha Zeneli.

Raporti paraprak i Venecias mbi cështjen e shkarkimit ose jo të presidentit Meta mbërriti në Tiranë 5 ditë më parë. Në raport thuhej se presidenti kishte tejkaluar kompetencat me zhdekretimin e datës së 30 qershorit, ndërkohë raporti përfundimtar mbërrin në 13 tetor. Komisioni i Venecias do të diskutojë më 10 tetor për raportin përfundimtar mbi vendimin e Presidentit të Republikës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ani: 02/10/2019 22:34

    Kush tvuni deputet ty vdekt o zot

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Rama: Do përgatisim një program të posaçëm për mjekët specialistë që paraqiten çift! Do i mbështesim me marrje shtëpie

Rama: Do përgatisim një program të posaçëm për mjekët specialistë që paraqiten çift! Do i mbështesim me marrje shtëpie