Vettingu/ Shkalla e parë e konfirmoi, Kolegji shkarkon gjyqtarin Astrit Faqolli: Nuk justifikon pasurinë (Detajet)

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e gjykatës së Tiranës, Astrit Faqolli. Në korrik të vitit të kaluar, ai u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, por vendimi u apelua nga Komisioneri Publik për shkak të problemeve me pasurinë, ndërsa sot u shkarkua nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit.

Problemet që penalizuan Astrit Faqollin
Astrit Faqolli ka deklaruar se në 2011, ka shpenzuar  3 milionë lekë për ndërtimin e një objekti por sipas KPK kjo shumë nuk përputhet me atë të faturave. Gjithashtu Faqolli rezulton me hua të marrë nga shtetasi I.Rr. 1 milion lekë.

Gjyqtari deklaron një apartament 83.8 m2 te 'Ali Demi' në Tiranë por edhe për këtë ka mospërputhje me deklarimin e 2006. Në 2006 është shprehur se ka marrë hua tek kunati, hua të cilën nuk e ka deklaruar pasi e kishte shlyer tanimë.

Për dy huat e marra, sipas deklarimeve rezulton se gjyqtari nuk ka pasur mundësi t’i këtë shlyer. Në pasurinë e tij, Faqolli numëron edhe një makinë tip Benz, vlera e të cilit i kap 5 mijë eurot, por blerja e mjetit justifikohet nga KPK.

Gjithashtu, sipas KPK-së, Faqolli nuk deklaroi dy llogarive të bashkëshortes, raporti i DSIK ishte një tjetër pikë ku u cënua, pasi theksohej se ai është i papërshtatshëm për të qenë gjyqtar dhe plotësimi i deklaratës ishte bërë duke përdorur lekë të vjetra, çka është e ndaluar në një dokument zyrtar. Por, pavarësisht këtyre problemeve që u konstatuan, KPK-ja e kaloi vitin e kaluar, ndërsa sot u shkarkua nga Kolegji përfundimisht. 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Daku Durres: 18/04/2019 11:32

  Vetingu duhet ti bohet jashte radhe Dritan Gines qe ka bo namin ne Durres dhe Elbasan dhe Ema Gashit ne Durres qe perdor burrecin e saj Oliver Ushina me pastru leket e pista te motres se vet Rovena Gashi. Kena akoma shprese tek vetingu

  Përgjigju
 • erma: 18/04/2019 11:14

  KRYEHAJDUTI ME CIZME KR.AP.ADM AKOMA NUK KA DALE NE VETIND PASI PAGOI 500 000 EURO PER SPOSTIM RADHE. kastriot selita nje imoral bandit froco, kalon nga nje trupe e kpk ne tjetren pasi asnje se mer persiper ta kaloje! VETTING I DHJERE!!!

  Përgjigju
 • PPopulli: 18/04/2019 09:53

  Mire mo mire po me Zhezair Zagarin cdo behet sepse ky halabak gjyqetar ka shkatrruar sistemin e drejtesise me vend dhe te gjithe shqiptaret Kane nje urrejtje shume te madhe per te Ky duhet te arrestohet dhe te kthej pasurine qe ka vjedhur

  Përgjigju
 • drejtesiaevertete: 18/04/2019 09:37

  Une mendoj qe duhen shkarkuar te gjithe.Nuk e njoh kete gjyqtar por njoh shume mire nje gjyqtaruc me emrin ILIR MUSTAFAJ qe po ben kerdin ne gjykaten e Tiranes,dhe nuk e kuptoj pse po e vonojne vetingun per kete moster.I lutem anetareve te vetingut te marrin dosjet e dy tre viteve te fundit jo me shume dhe te shohin se cfare vendimesh skandaloze ka dhene(kuptohet qe ka marre para).Ky gjyqtar duhet te zhduket nga sistemi i drejtesise dhe ti sekuestrohen pronat.

  Përgjigju
  • Une: 18/04/2019 11:53

   Ilir Mustafaj e njoh mire se e kamedhe nga anet e mia nga Erseka. Nje njeri plere qe une nuk e di si eshte bere gjyqtar se ai ka mbaruar per gjuhe-letersi.Por me siguri ka paguar para.Erdhi ne Tirane dhe me allishverishe arriti deri aty.I “falen” nje toke dhe beri pallat.Me keto te merret vetingu.Rregulloi edhe gruan Luizen ne gjimnazin Partizani dhe tani shesin pordhe qe ja kush jemi ne.Shkoni shikojeni tek Trendafili i bardhe se aty ha e pi por ben edhe pazaret.

 • Sondazhi i ditës:

  Hetime për korrupsion dhe pastrim parash për Gërdecin, do bëhet drejtësi?×

Lajmi i fundit

Kompozitori Sokol Marsi surprizohet nga djali e bashkëshortja në 'Esencë’: Jam krenare për atë që kemi arritur

Kompozitori Sokol Marsi surprizohet nga djali e bashkëshortja në 'Esencë’: Jam krenare për atë që kemi arritur