Videolajm/ Anija kozmike përplaset me një asteroid

Videolajm/ Anija kozmike përplaset me një asteroid

Një video e publikuar nga NASA shfaq momentin kur anija kozmike përplaset me një asteroid. Asteroidi Dimorfos, nuk ishte në rrezik për të goditur Tokën, por ky demonstrim mund të përcaktojë se si të shmangen shkëmbinjtë hapësinorë, të cilët mund të përbëjnë një kërcënim real për të të ardhmen.

Misioni DART, ose Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit, ka filluar 10 muaj më parë.

“Ne jemi duke hyrë në një epokë të re të njerëzimit, një epokë në të cilën ne potencialisht kemi aftësinë për të mbrojtur veten nga diçka si një goditje e rrezikshme, e rrezikshme asteroidi,” ka thënë Lori Glaze, drejtore e Divizionit të Shkencave Planetare të NASA-s.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ ‘Mora fjalë’, tifozët shqiptarë këndojnë dhe kërcejnë me gazetarin e Report Tv! Atmosferë fantastike në Hamburg

VIDEOLAJM/ ‘Mora fjalë’, tifozët shqiptarë këndojnë dhe kërcejnë me gazetarin e Report Tv! Atmosferë fantastike në Hamburg