VIDEOLAJM/ Si u krijua fustani me spërkatje të Bella Hadid, spektakli në mes të pasarelës

Në epokën e multiversit, mjafton pak spërkatje për të bërë revolucionin e modës. Marka Coperni dhe top modelja Bella Hadid e demonstroi këtë në Javën e Modës në Paris. Në fund të spektaklit, pjesa e sipërme u shfaq në pasarelë vetëm me një tanga ndërsa mbi të u spërkat një bojë e veçantë që ngurtësohet menjëherë, duke krijuar një fustan vërtet të qepur. 

Sigurisht, kishte lidhje të menjëhershme me një moment tjetër në historinë e modës: shfaqjen në pranverës së 1999 të Alexander McQueen, kur fustani i Shalom Harloë u lye me spërkatje nga robotët. Dukej e ngjashme, por kjo ishte ndryshe. U deshën rreth 15 minuta, por ndërsa burrat mbaruan së spërkaturi fustanin, një grua erdhi dhe preu një të çarë dhe tërhoqi mëngët e Hadid për të bërë një pamje jashtë shpatullave. Ndërsa Hadid u largua, fustani lëvizi me të.

Historia pas fustanit me spërkatje filloi me një kanaçe me fije të trashë dhe një burrë të quajtur Dr. Manel Torres.

"Mendova se mund të krijoja një mjegull," tha ai në një fjalim TED të vitit 2013. 

"Ai ishte momenti i eurekës." Torres, i cili studioi dizajnin e modës, kishte idenë të spërkatë një bluzë (mendoni një rrjetë merimangash, tha ai), por ai nuk kishte njohuri për të krijuar një produkt të tillë. Me mendimet e tij shkoi në Kolegjin Imperial në Londër, të njohur për risitë e tyre. Ata e pëlqyen idenë e tij dhe i dhanë burime: një laborator dhe materiale për ‘të luajtur’ me to. Pas dy vitesh, dhe shumë prova dhe gabime, ai filloi të merrte rezultate.

 

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Koçi: Opozita sulmoi Dumanin për interesa të Berishës, nëse ka mundësi e asgjëson Reformën në Drejtësi! Korreshi: SPAK t’u shkojë gjërave deri në fund

Koçi: Opozita sulmoi Dumanin për interesa të Berishës, nëse ka mundësi e asgjëson Reformën në Drejtësi! Korreshi: SPAK t’u shkojë gjërave deri në fund