'Vjeshta n’Shkodër' pret me këngë artizanë e bujq

Pedonalja e Shkodrës u shndërrua në një ekspoze të produkteve artizanale, bujqësore dhe tradicionale në zejtari.

Kthyer në një traditë të bukur të përvitshme në trashëgiminë e kulturës së artizanatit duket si një sfidë për të mbajtur gjallë produktet vendase.  .

Jetmira Kajoshi me bimë medicinale të Malësisë së Madhe arrin të krijojë produkte kozmetike.

 'Ne merremi me prodhimin e sapunit natyral, me vajra dhe bimë, kryesisht me bimë medicinale të Malësisë së Madhe Ne ishim ndër të parët që vlerën e këtyre bimëve e shndërruam në këtë produkt kozmetik'.- tha Jetmira Kajoshi artizane.

'Unë e kam pasion këtë punë, qysh fëmijë më ka mësuar nëna e vogël dhe vazhdoj edhe tani. Çantat i kam bere tani, e kam pasion kohën e lirë e kaloj duke bërë këto'.- u shpreh Vera Babani, artizane.

Edhe pse e kanë të trashëguar nga familja këtë kulturë, nuk mungojnë edhe vështirësitë e fermerëve që përmes prodhimeve bio nxjerrin jetesën

'Vështirësitë janë të mëdha për prodhimin, pasi unë vij dhe nga një zonë e përmbytur. Është shumë e vështirë për me arrit në një cilësi të tillë. Për zonat urbane dhe ekstraurbane duhet me pat një vëmendje nga shteti se nuk kemi garanci për të ardhmen'.- tha fermeri Florian Shabani.

Organizime të tilla në Shkodër kanë të tërhequr vëmendjen e turistëve vendas e të huaj. Ato mbajnë gjallë vlerat e trashëgimisë kulturore të kryeqendrës së veriut.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Foto/ Temperatura të ulëta dhe ngrica, shoferi gjen zgjidhjen epike për makinën, e 'mbulon që të mos ftohet'