Von der Leyen: Embargoja e BE ndaj naftës ruse hyn në fuqi të dielën

Von der Leyen: Embargoja e BE ndaj naftës ruse hyn në fuqi të dielën

1675363558_derleyenzelensky.JPG

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka folur në lidhje me embargon e Bashkimit Evropian ndaj naftës ruse duke thënë se hyn në fuqi ditën e diel. 

"Ne duhet të vazhdojmë ta privojmë Rusinë nga mjetet për të luftuar kundër Ukrainës. Ndalimi i importit të BE-së për produktet e naftës ruse hyn në fuqi të dielën. Me G7 ne po vendosim kufij çmimesh për këto produkte, duke ulur të ardhurat e Rusisë dhe duke siguruar stabilitet tregjet globale të energjisë”, kështu presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen , në Twitter.


Lajmi kryesor:

Mbahet në Kiev samiti BE-Ukrainë, Michel: E ardhmja juaj është në union! Zelensky: Nisni negociatat e anëtarësimit këtë vit


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin