Vrau 17 vjeçaren në Laprakë, prokuroria kërkon burg për jetë për Robert Përpapajn dhe 25 vite për përkrahësin e tij

Vendi ku nodhi ngjarja dhe viktima Griselda Gjikola

Gazetari i Report Tv Arsen Rusta raporton se Prokuroria e Tiranës ka kërkuar dënimin me 'burg përjetë' për Robert Përpepajn, i akuzuar për vrasjen e minorenes Griselda Gjikolës, ngjarje e ndodhur tre vite më parë në Laprakë. Ndërsa për të pandehurin tjetër Ronald Muzhaqi, institucioni i akuzës kërkoi dënimin e tij me 25 vite burg.

Ndaj Përpepajt prokuroria ka ngritur akuzën e 'Vrasjes në rrethana të tjera cilësuese' ndërsa Muzhaqi është i akuzuar për “Moskallëzim krimi” dhe “Përkrahje të autorit të vrasjes”. Ngjarja e rëndë që ndodhi pasditen e 26 dhjetorit, të 2018.

Në dosjen e prokurorisë hidhej dritë mbi motivet e vrasjes së 17-vjeçares, Griselda Gjikolaj dhe plagosjen e Erjon Bengaj. Referuar dokumentit zyrtar, rezultonte se e mitura është qëlluar me dy plumba në kokë, nga i dyshuari Robert Perpepaj, i cili prej disa kohësh e përndiqte sistematikisht dhe ishte kthyer në shqetësim për të. Vajza, thuhet në dosje se i ka rrëfyer të fejuarit të saj Samir H., shqetësimet që po i sillte Roberti duke i kërkuar ta mbronte prej tij.

10 ditë përpara ngjarjes, i fejuari i 17-vjeçares dhe shoku i tij Erjon Benga, u konfliktuan në Laprakë me të shumëkërkuarin 19-vjeçarin Përpepaj. Benga i ka kërkuar atij që të mos e ngacmonte Griseldën, por Përpepaj i është përgjigj se “është çun e mund të ngacmojë çdo vajzë”. Në debat e sipër Erion Benga, e ka qëlluar me shpullë të riun me origjinë nga Tropoja. Prej atij momenti Roberti nuk është bërë i gjallë, deri mbrëmjen e 26 dhjetorit kur edhe ndodhi krimi i rëndë, duke tentuar të vrasë Saimir.H, por në fakt plumbat e drejtuara në makinën e tij kanë vrarë 17-vjeçaren Griselda Gjikolaj dhe kanë plagosur rëndë personin tjetër në makinë Erion Begën.

M.Q./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rritja e çmimit të bukës, PD reagon pas rreth 2 javësh: Shumica e shqiptarëve jeton në varfëri për shkak të dështimit të modelit ekonomik korruptiv të Ramës