Vritet me çifte kali i fermës në Kolonjë, policia heton në gjendje të lirë autorin! Pronarja: Na hoqën një pjesëtar të familjes, ndihemi të kërcënuar (VIDEO)

Në fshatin Shelegur 15 km larg Ersekës, banorëve u është prishur qetësia. Një kalë është vrarë dhe një tjetër është plagosur në fermën “Sotira Agroturizëm”. Kuajt ishin lënë të lirë të kullosnin me kuaj të tjerë. 

“Fillimisht e menduam aksidentale por më pas ajo ishte e qëllimshme. “Deri dje ne kemi pasur problem ujkun e ariun nuk ka qenë anjëherë problem gjuajtja nga njerëzit”- u shpreh Jonida Hëna.

E ndërsa tregon ngjarjen për Report TV, Jonida Hëna pronarja e fermës nuk i mban dot lotët. Për ta “Balashi”, nuk ishte thjesht kalë, por pjesëtar familjeje. Madje vajzat e kanë përjetuar shumë keq

”Nuk është vetëm dëmi i madh monetar që na është bërë. Na është hequr një pjesëtar i familes tonë. Kalin e kishim prej 10 vitesh vajzat e kanë përjetuar shumë keq“- u shpreh Jonida.

Familja ka dyshime se kemi të bëjmë me një ngjarje të qëllimshme dhe kërkon që policia të hetojë

“Nuk mendoj se janë gjuetarë. Kali jonë nuk ka qenë vetëm. Kanë qenë dhe kuaj të tjerë. Janë gjuajtur vetëm kuajt tanë. Personi që ka gjuajtur e ka ditur shumë mirë të kujt janë kuajt”- tha pronarja e fermës.

Ferma e cila mbarështon dhe kuaj ofronte dhe guida për të gjithë turistët, të cilët me të mësuar ngjarjen janë afruar të mbështesin familjen

“Janë shumë persona që na shkruajnë për të dhuruar një kalë tjetër. Kjo është surprise. Ka njerëz të këqinj po dhe të mirë që pa na njohur fare na shkruajnë se do ju dhurojmë një kalë tjetër”- tha Hëna.

Ky është rasti i parë që ndodh në këtë zonë miqësore ku bagëtitë liheshin të lira dhe asgjë nuk ndodhte por nëse policia nuk zbulon autorët e ngjarjes duket se gjithçka nuk do të jetë më njësoj. Policia ka identifikuar dhe ka vënë në hetim autorin e ngjarjes, 24 vjeçarin Oresti Mezini, ndaj të cilit rëndon akuza e veprës penale "Keqtrajtimi i kafshës". Por menjëherë pas këtij lajmi, ka reaguar pronarja e fermës së kuajve, Jonida Hëna me anë të një postimi në facebook ku bën me dije se autori është fqinj i tyre dhe shkruan se ndihen të kërcënuar për jetën. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:41
Hetimi në gjendje të lirë i 24 vjeçarit që i vrau kalin, pronarja e fermës në Kolonjë: Na vranë për herë të dytë! Ndihemi të kërcënuar për jetën

Pronarja e fermës Sotira Agroturizëm”, Jonida Hëna ka reaguar pasi policia e Kolonjës njoftoi nisjen e hetimeve në gjendje të lirë të 24 vjeçarit Orest Mezinit i cili vrau kalin e saj dhe plagosi një tjetër.

Në reagimin e bërë ajo shkruan se hetimi në gjendje të lirë të të riut, që është fqinj i tyre, bën që të ndihen të kërcënuar për jetën.

“Orest Mezini vrau kalin tonë dhe policia e la në gjendje të lirë. Kjo për ne është sikur të na vrasin për herë të dyte kalin . Tani që kuptuam që komshiu ynë na ka vrarë Balashin dhe ka plagosur një kalë tjetër dhe policia e la në gjendje të lire ndihemi të kërcënuar për jetën tonë.”-thuhet në reagimin e pronares.

 

 

Ora 17:20
Vrau me armë gjahu kalin dhe plagosi një tjetër, hetohet në gjendje të lirë 24 vjeçari në Kolonjë (EMRI)

1674837517_2.jpg

Policia e Kolonjës ka vënë nën hetim 24 vjeçarin e identifikuar si Oresti Mezini pasi ka vrarë me armë gjahu një kalë dhe gjithashtu plagosi kalin tjetër në pronësi të Jonida Hënës.

Ndaj të riut rëndon akuza e veprës penale “Keqtrajtimi i kafshës”.

M.Q./B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rumi: 28/01/2023 00:44

  Ah Enver Hoxha. Me nje fjali e zgjidhte: Ne emer te popullit je per krimba. Tani livadhisin se thone eshte demokraci. Surat mutit I Ka ardhur inat se dhe Kali Ka qene me me vlere se ai.

  Përgjigju
 • Iris: 27/01/2023 23:57

  /MOND/,ju dukeni qe keni disa info.me teper si banor i zones.S.d.q nuk mund t'a krahasosh djegien e nje mjeti me vrasjen nje gjallese si kali.Konflikt pronash,rivalitet biznesesh,demtim nga kafshet te te mbjellave,veprim nen efekt te dickaje,apo inat i castit,nuk dihet, hetimi do t'a nxjerre,por sot i akuzuari qe ka nje fytyre si i lindur per kete lloj kontigjenti njerezish e keto pune, ka vrare nje kafshe,ka plagosur nje te dyte dhe eshte lene i lire te livadhise e te mbledhe inatin e terbimin brenda vetes e te kercenoje.Ky qe se ka per gje te vrase nje kale,neser nuk do t'a kete per gje te marre nje jete njeriu.

  Përgjigju
 • Max: 27/01/2023 23:05

  Perse nuk vrave veten por kalin oj qelbesire

  Përgjigju
 • Bastardi: 27/01/2023 20:11

  Ky plera duhet varur ne litar se te vrasesh nje qenie qe nuk te ka ber asgje te keqe do te thote qe je psikopat , e varni legenin se nuk ben per asgje ja qr

  Përgjigju
 • mond: 27/01/2023 18:44

  Të nderuar komentuesa! Mos bëni kompetentin për çdo gjë që dëgjoni. Ngjarja vërtet eshte e rëndë por pse ka ndodhur? Ka ndonjë konflikt pronari? Ka kryer ai ndonjë veprim që ka dëmtuar dikë? Para disa kohësh në fshatin afër u dogj një mjet,para shtëpisë duke terorizuar banorët dhe duke iu dhënë mesazhi: radhës tjetër .... "Gojët e liga" flisnin se autor ishte një puntor i pronarit të kalit. Hakmarrja nuk eshte gjë e mirë por dhe pa ditur hollësira mos ja fusni kot. Një gjë eshte e sigurt: Kujtdo nga ju që u mallëngjyet nga kali po tju kishin djegur makinën para derës te shtëpisë do kishit vrarë kalin dhe ....

  Përgjigju
  • Meri: 27/01/2023 19:21

   Vetën njërz të egër dhe të pa civilizuar si ty'nuk mund të mallnjehen për vrasjen e nji kafshe të pa fajshme,mos bëfshin kurr prokopi,ata që ven dorë mbi këto kafshë të pafajshëme.

  • Xoni: 27/01/2023 19:11

   Mos mbro kriminelet dhe as ata qe bejne vetegjyqesi. Njerezit jetojne ne shoqeri e cila ka norma dhe ligje. Mos na ktheni ne epoken e gurit.

 • Prova: 27/01/2023 18:23

  Kafsha më besnike për njeriun më mbrojtsia e jetës nga rreziku që mundet t'i kanoset të Zotit, inteligjent dhe i palodhur! Zoti le të marë vendimin për kriminelin...

  Përgjigju
 • Shigjetari: 27/01/2023 18:17

  Litarin e ke pak o qen, o krimb o surrat mongloi.

  Përgjigju
 • BBC: 27/01/2023 18:11

  Prijani duart monstres dhe pastaj tridheni.

  Përgjigju
 • Klodi: 27/01/2023 18:10

  Largohuni nga ky vend i mallkuar! Ne Shqiperi nuk gjen drejtesi per njerezit lere pastaj per kafshet! Sot ky i semure mendor psikopat me mungese te dukshme empatie vrau nje kale, neser vret nje njeri! Shtet MASKARA!

  Përgjigju
 • Lano: 27/01/2023 18:06

  O te shkerdhefsha motren dhe miun e shois o kerme o vemje qe vret kafshen e pafajshme.nqs ty neser do tfe vrasin o pler do thone te gjithe nje hale me pak o krimb

  Përgjigju
 • emil: 27/01/2023 17:58

  Cfar paradokesi identifikohet vrasesi dhe lihet i lire..!! O kafshe te drejtesise po nqse ky vrases shkon perseri me ferme dhe vret pronaret apo ndonje turist nga inati qe e denancuan krimin.

  Përgjigju
 • erjon: 27/01/2023 17:50

  Akuza ndaj keti krimineli duhet te jete vrasje me dashje e kafsheve shtepiake dhe jo keqtrajtim....

  Përgjigju
 • kleo: 27/01/2023 16:23

  Farma Sotir eshte nje atraksion shum i bukur turistik dhe pronaret jane njerez shume te mire, eshte e habiteshme se ne ate zone njerezit jane shum miqesor por si thote populli pyll pa derra nuk ka.

  Përgjigju
 • Ermi: 27/01/2023 14:38

  Ju vrafshin edhe juve kshu sic frate kalin O ktiminel

  Përgjigju
 • Arbërori: 27/01/2023 13:20

  I vraft i madhi Zot ate/ata që kan shkrepur mbi te…!ky është shteti ynë pa pushtet i kriminalizuar përplot me anarkist që nga koka ! Ngritu nga gjumi o populli im se tradhtari shqipfolës Edvin shkjau ështé duke iu trasuar teren armiqëve shekullor të shqiptaris , duke debuar Shqiptarët nga Shqipëria për të vendusur serborus dhe grek pa luft fare në mënyrë tinzare në vendin tonë. Ky ështé programi afatgjat i armiqëve në marrveshje të plot me armikun shqipfolës Edvin shkjaun…!

  Përgjigju
  • Beni: 27/01/2023 14:03

   O Arberor ja thithe kollodokun albinint sot?

 • Max: 27/01/2023 13:09

  Çfar u beri kali qe e vrate o kafshe

  Përgjigju
 • Nino: 27/01/2023 12:57

  Thoshte Skenderi. Kafsherine nuk ju a solla une, e gjeta mes jush...

  Përgjigju
 • Tani: 27/01/2023 12:53

  Mos e befshin piken e hajrit monstrat qe ngrejne dore kunder kafsheve te pafajshme eshte tmerrshme realisht e pa shpirt !

  Përgjigju
 • KritikAbsolut: 27/01/2023 12:43

  Po cfare keni me kafshet more rrace e qelbur. Po sju ka faj as kali dhe as lopa more te paudhe qe skeni çi beni gomarit dhe I bini samarit. Ne burg te shkojne njesoj si per vrasje te kafsheve te egra. Na vjen keq per Balashin dhe plot kafshe te tjera qe dhunohen nga njeriu

  Përgjigju
 • Meri: 27/01/2023 12:37

  Si të bëri d'ora të vrasësh nji kafshe të bukur,inteligjente,të pa fajshme more njeri i egër ,që nuk u cilivizuat kurr,të rënt e keqja attenti ku të dhemb më shume,mos pafsh kurr dite të bardh.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Qiramarrësit kthejnë banesën në ‘shtëpi bari’, pronari gjen 10 ton dhe në dhomën e gjumit

Qiramarrësit kthejnë banesën në ‘shtëpi bari’, pronari gjen 10 ton dhe në dhomën e gjumit