“Washington Post” artikull për bazën ajrore të Kuçovës: Do të mbështesë operacionet e NATO-s

“Washington Post” artikull për bazën ajrore të Kuçovës: Do të mbështesë operacionet e NATO-s

Baza ajrore e Kuçovës

Në territorin e Shqipërisë do të ngrihet baza e parë ajrore e NATO-s në Ballkanin Perëndimor. Vendimi është marrë nga Këshilli i Atlantikut Verior, organi kryesor ky për vendimmarrjen politike të NATO-s.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë kryeministri i Shqipërisë, i cili me anë të një postimi në Facebook tha se Këshilli i Atlantikut të Veriut i NATO-s, organi kryesor vendimmarrës politik, ka vendosur të investojë 50 milionë euro për modernizimin e bazës ajrore në Kuçovë, 80 kilometra (50 milje) në jug të kryeqytetit Tiranë.

Ky lajm ka bërë bujë edhe në mediat e huaja ku “Washington Post”, i ka dedikuar një artikull bazës ajrore që pritet të ndërtohet.

Baza ajrore ka qenë atje për dekada të tëra. Baza do t'i shërbejë Shqipërisë dhe gjithashtu do të mbështesë operacionet e furnizimit me ajër të NATO-s, mbështetjen e logjistikës, policinë ajrore, stërvitjen dhe stërvitjet. Kryeministri tha gjithashtu se zyrtarët po diskutojnë me Shtetet e Bashkuara mbi modernizimin e mëtejshëm të kapaciteteve ajrore shqiptare.

Shkruhet në artikullin e "Washington Post"

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Hasan Pordha: 05/08/2018 23:44

    Duam dashuri dhe lumturi, jo armë!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

Në Zveçan u ndezën qirinj për kriminelët e vrarë pas sulmit në Veri të Kosovës, Kreu i Listës Serbe puth fotografitë e viktimave

Në Zveçan u ndezën qirinj për kriminelët e vrarë pas sulmit në Veri të Kosovës, Kreu i Listës Serbe puth fotografitë e viktimave