Zgjedhjet e delegatëve në PS/ Rama: Gratë dhe vajzat të mos lejojnë dominim burrëror


Pasi votoi për delegatët e Kongresit të PS në mënyrë elektronike, Kryeministri Rama ka folur edhe për sa i përket barazisë gjinore në Partinë Socialiste. Kryeministria ka nxitur të gjithë gratë dhe vajzat në PS që të mos lejojnë asnjë dominim burrëror në postet drejtuese si dhe për të shtuar radhët e organizatave me sa më shumë gra dhe vajza.

"Siç e dini me siguri se për këtë keni ardhur, ne sot kemi zgjedhjet, pas një procesi tërësor në të gjitha zonat dhe në të gjitha qendrat e votimit ku ne kemi për çdo qendër një organizatë. Unë doja të fokusohesha tek fakti që është një ditë e rëndësishme për konfirmimin e vullnetit tonë, për të pasur një parti, ku gratë dhe vajzat nga njëra anë dhe burrat e djemtë nga ana tjetër, janë tërësisht të barabartë në mundësitë për t’u zgjedhur, por edhe në hapësirën e zgjedhjes. Ashtu sikundër, më vjen shumë mirë që edhe vendimi më i fundit për të bashkëdrejtuar çdo organizatë me barazi të plotë gjinore, pra me dy drejtues kryetarin dhe kryetaren, është pritur pozitivisht dhe po jep rezultate. Natyrisht do të duhet dhe disa kohë që të kemi barazi në drejtim dhe si rezultat i barazisë në drejtim të kemi pastaj një proces ku gradualisht  të kemi barazi në pjesëmarrje. Sot unë dua t’i falënderoj të gjitha gratë dhe vajzat që janë përfshirë në afirmimin e këtij vullneti. Dua t’i nxis që të bëjnë betejën e tyre në çdo organizatë për të mos lejuar asnjë dominim burrëror dhe për të shtuar radhët e organizatave tona me sa më shumë gra dhe vajza." tha Rama.


Lajmi kryesor:

Votimi elektronik për herë të parë në zgjedhjet brenda PS, 76 068 socialistë votojnë për delegatët e Kongresit


  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Gjykata Kushtetuese do e shkarkojë presidentin Meta ?×

Lajmi i fundit

John

U la në burg, ish-drejtori i RTSH, Thoma Gëllçi kërkon lirinë në Apelin e GJKKO: S'kam shkelur asnjë ligj! Qëndrimi në qeli më rrezikon jetën, vuaj nga sëmundje që kërkojnë trajtim të veçantë