Zgjedhjet europiane, konservatorët francezë nuk do të mbështesin von der Leyen për mandat të dytë në krye të KE

Zgjedhjet europiane, konservatorët francezë nuk do të mbështesin von der Leyen për mandat të dytë në krye të KE

Presidentja e KE, Ursula von Der Leyen

Partia konservatore e Francës 'Les Républicains' (LR) nuk do të mbështesë kandidaturën e Ursula von der Leyen për të marrë një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian. Kështu u shpreh të martën François Xavier-Bellamy, kreu i listës LR për zgjedhjet e BE-së.

Pas zgjedhjeve evropiane në qershor, Komisioni Evropian, si dhe institucionet e tjera të BE-së, do të drejtohen nga një president i ri.

Shefja aktuale e Komisionit, gjermanja Ursula von der Leyen, njoftoi të hënën në Berlin se do të kandidojë për një mandat të dytë në detyrë pasi mandati i saj, i cili filloi në 2019, përfundon në qershor.

Ajo do të nominohet në mars si kandidate për Partinë Popullore Konservatore Evropiane (EPP), së cilës i përket edhe ‘LR’ franceze.

Kur bëhet fjalë për miratimin e saj nga Parlamenti i ri Evropian, von der Leyen do të duhet të bëjë pa mbështetjen e eurodeputetëve francezë të LR-së të zgjedhur në qershor.

"Ne nuk e mbështetëm atë në 2019. Ne nuk do ta mbështesim atë në zgjedhjet e ardhshme. Ne konsiderojmë se puna e saj nuk përputhet me atë që pret sot Europa”, tha Xavier-Bellamy, duke theksuar se ajo ishte “kandidatja” e presidentit francez Emmanuel Macron.

Sipas Bellamy, BE-ja është dominuar që nga viti 2019 nga një shumicë që varionte nga "e majta ekstreme" deri te "deputetët makronistë" të cilët sipas tij, i kanë shërbyer një agjende "kufizimesh, kompleksiteti dhe kontrolli", veçanërisht për çështjet bujqësore.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e 2025, Alibeaj: Lista e kandidatëve për deputetë, gati brenda majit

Zgjedhjet e 2025, Alibeaj: Lista e kandidatëve për deputetë, gati brenda majit