Zgjerohet skandali i basteve në Itali, dalin katër emra të tjerë futbollistësh

Zgjerohet skandali i basteve në Itali, dalin katër emra të tjerë futbollistësh

Stadiumi i Beneventos

Skandali i basteve në platforma ilegale është përhapur me shpejtësi në Itali. Nëse deri tani ishin të përfshirë futbollistë nga elita e kampionatit Serie A, hetimi sipas Il Mattino ka zbuluar se bastet janë shtrirë edhe në ligat inferiore.

Bastet kanë mbërritur edhe në Campania, konkretisht në ekipin e Beneventos. Tre ish-lojtarë të klubit që tani luan në grupin C të Serisë C dhe një i regjistruar aktualisht për verdhekuqtë janë përfshirë në hetim. Ky është Christian Pastina, të cilit mëngjesin e djeshëm i është bërë një vizitë nga Guardia di Finanza për kontroll, duke iu sekuestruar të gjitha pajisjet digjitale.

Mbrojtësi 22-vjeçar mohoi çdo përfshirje. Emrat e tjerë janë: Francesco Forte i Cosenza, Gaetano Letizia i Feralpi Salo dhe Massimo Coda, sulmues i Cremonese.

Ajo që kontestohet është shkelja e nenit 4 tashmë të njohur të ligjit 401 të vitit 1989, pra ushtrimi abuziv i vendit të punës apo i basteve. Faktet që përëndrohen në katër emrat më sipër datojnë në sezonin e kaluar, kur Benevento luajti në kampionatin e Serisë B, i cili më pas përfundoi me rënien në serinë e tretë. Gazeta e njohur shkruan gjithashtu se në hetim janë përfshirë edhe dy persona të tjerë që nuk luajnë futboll.

Kujtojmë se javë më parë lojtarë si Nicolo Zaniolo, Sandro Tonali dhe Nicolo Fagioli pranuan se kishin luajtur baste në kohën kur i ndalohej, me lojtarët që janë të pezulluar.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Iranianët festojnë pas sulmeve ajrore kundër Izraelit

FOTOLAJM/ Iranianët festojnë pas sulmeve ajrore kundër Izraelit