Vendoret/ Zhupa në ‘Kontrast’: 'Primaret', mekanizmi i duhur, s’ka përplasje me Partinë e Lirisë

TIRANË- Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa është e bindur që nga primaret do duhet të zgjidhjet kandidati për kryetar Bashkie në zgjedhjet vendore të 2023. Në emisionin ‘Kontrast’ në Report Tv, me gazetarët Denis Minga dhe Lorenc Vangjeli, Zhupa e cilësoi garën brenda partisë si mekanizmin e duhur, teksa shtoi se nuk ka asnjë përplasje më Partinë e Lirisë të Ilir Metës. Ajo dha edhe një shembull se si mund të funksionojnë deri në gjetjen e një kandidati të përbashkët.

“Është mekanizmi i votës, nëse nuk të votojnë demokratët, si mund të të votojnë shqiptarët. Një kandidat nga grupi i Berishës dhe një nga Alibeajt, jo vetëm një, ndoshta dhe 2, primaret e lejojnë këtë, duke qenë se kemi futur edhe mekanizmin e simpatizantëve, lejojnë të votojnë edhe opozitar pa teser partie. Të diskutojnë për modalitet, se si nëpërmjet primareve të kenë garanci që fituesi do dalë fituesi, që mos të thotë që nëse është kandidati që fiton Berisha të mërzitet pala tjetër, nëse futemi së bashkë të futemi me një platformë që të shkojmë deri në fund, jo sa për të larë gojën, duhet një kandidat i përbashkët për të arritur fitoren. (...) Nuk ka përplasje me partinë e Lirisë”, tha Zhupa.

Për demokraten, ulja në bisedime mes palëve është një gjë e mirë, por theksois e do të jetë koha ajo që do të vërtetojë nëse pranimi i ftesës për negociata nga grupi i Alibeaj është i sinqetë apo jo.

“Jemi vonë, për aq kohë sa duam të ngremë strukturat, pa asnjë Bashki, dhe koha është element i rëndësishëm. Për të parë nëse pala tjetër ka vullnet real, do jetë koha, nëse do sjellin idetë e tyre në kohë, nëse do presim të hënë tjetër të mblidhen prap, pastaj të hënën tjetër, do tregohet që nuk ka vullnet”, tha deputetja.

Sot, dy palët e PD-së kanë hedhur një hap të rëndësishëm drejt bashkimit për të dalë në zgjedhje me një kandidat, ku do të ulen në negociata pa asnjë kusht paraprak.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Kthjellim dhe temperatura në rënie, si parashikohet moti për sot

Kthjellim dhe temperatura në rënie, si parashikohet moti për sot