Ëmbëlsirë me fruta, pa yndyrë, pa gluten, pa sheqer nga zonja Vjollca

15 Korrik 2020, 10:28 | Përditesimi i fundit: 2020-07-15 10:33:26

Ëmbëlsirë me fruta, pa yndyrë, pa gluten, pa sheqer

Përbërësit:

250 gr miell orizi

3 të bardha veze

100 gr mjalt

170 gr kos

1 limon ( lëkura)

1/2 gotë qumësht

pluhur pjekës

kumbulla

Përgatitja:

Në një tas vendosim të bardhat e vezëve, një majë kripë dhe I rrahim me rrahëse eletrike deri sat ë na formohet një merengë e lidhur.  Shtojmë mjaltin duke ruajtur pak dhe vazhdojmë përzjerjen. E lëmë merengën mënjanë. Në një tas tjetër vendosim kosin, mjaltin e mbetur dhe I përziejmë mirë sëbashku. Shtojmë lëkurën e 1 limoni, qumështin, miellin e situr, pluhurin pjekës dhe vazhdojmë përzjerjen me rrahëse elektrike. Shtojmë pak nga pak merengën tek brumi duke e përzjerë sa herë shtojmë merengën në brumë. Në një tas tjetër vendosim kosin, mjaltin e mbetur dhe I përziejmë mirë sëbashku.Shtojmë lëkurën e 1 limoni, qumështin, miellin e situr, pluhurin pjekës dhe vazhdojmë përzjrejen me rrahëse elektrike. Shtojmë pak nga pak merengën tek brumi duke e përzjerë sa herë shtojmë merengën ne brumë. Në një tepsi 25 cm x 30 cm. Shtojmë një letër pjekje nivelojmë brumin në tepsi fillimisht hedhim 1/2 e brumit shpërndajmë 1/2  e kumbullave e mbulojmë brumin e mbetur. Në fund dekorojmë ëmbëlsirën me kumbullat e mbetura. E spërkasim me pak lëkurë limoi të grirë. Vendosim tepsinë në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 30 min.

Programe të tjera

Shiko të gjitha