Emisioni i plotë Rreze Dielli (1 Shkurt 2023)

1 Shkurt, 14:46

Zonja Albana solli tre receta plot shije në “Rreze Dielli”. Recetat e përzgjedhura për ditën e sotme ishin: Japrak dimri me lakër / Lakror me oriz dhe mish shelegu / Mollë të mbushura me fruta të thata në furrë “Të jesh VIP, nuk do të thotë të jesh intelektual”, Anxhela Peza: kujdes fëmijët po imitojnë modelet e gabuara Fëmijë që imitojnë personazhe të famshëm, modelet që përfaqësojnë reality show në psikologjinë e fëmijëve dhe pasojat që ato kanë në vetëbesimin e tyre. Psikologia Anxhela Peza shpjegoi se përse fëmijët e sotëm nuk janë vetvetja por përfaqësohen nga modelet VIP dhe prindërit duhet t’i shpjegojnë se të jesh personazh VIP nuk do të thotë të jesh intelektual… Miell insektesh në ushqime. Jeni gati ti provoni? Altin Joka: Ja efektet në organizëm Vetëm pak javë me parë BE miratoi futjen e insekteve në miell dhe produkte ushqimore. Autoriteti Europian i Sigurisë Ushqimore ështe shprehur se ka ardhur koha që insektet duhet të zenë më shumë vend në produktet ushqimore sepse ato kanë shumë proteina dhe lëndë ushqyese dhe janë testuar se do sjellin shëndet të mirë në popullatë dhe mund të ndryshojnë produktet nga niveli lartë i karbohidrateve që kanë sot në një nivel të lartë të proteinave për konsum duke i ulur karbohidratet. Nutricionisti Altin Joka u shpreh se mbeten për tu parë në çfarë produktesh do futen insektet por nuk do shpëtojnë ëmbëlsirat, çokollatat, mielli, pica, buka, makaronat, salcat, biskotat, etj. Bakteri i rrezikshëm i stomakut prek 60% të popullsisë, ja ushqimet që e elimonojnë Ekziston një ndërveprim sinergjik midis gastritit inflamator të shkaktuar nga H. pylori dhe dietës në mos formimin e kancerit të stomakut. Por a ka një mënyrë për të luftuar H. pylori përmes ushqimeve? Sipas nustricionistit holistik Altin Joka janë një sërë ushqimesh dhe bimësh që vijnë në ndihmë nga fara e zezë, çaji matula, çaji jeshil, hudhrat, fruta perime, probiotikët dhe kruciferët. Sulforafani është një element shumë i rëndësishëm që gjendet në perimet krucifere si: brokoli, lulelakra, lakra, lakra kale, lakra brukseli, mustarda jeshile, radikio... Sipas nutricionistit ju e maksimizoni sulforafanin në brokoli kur e hani atë të papërpunuar.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha