Fërgesë me patëllxhanë dhe vezë nga zonja Albana

25 Maj, 11:54

Fërgesë me patëllxhanë dhe vezë

Përbërësit:

 • 3 patëllxhanë
 • 3 qepë
 • 2 speca
 • 3 thelpinj hudhër
 • 1 lgj koncentrat domate
 • 2 domate
 • 3 lgj vaj
 • 1 lgj gjalpë
 • 100 gr djathë i bardhë
 • Kripë, piper i zi
 • 1 vezë për person
 • Majdanoz

Përgatitja:

Presim në kubikë mesatare patëllxhanët dhe i kaurdisim në yndyrë. Më pas shtojmë qepët e grira imët dhe vazhdojmë kaurdisjen derisa qepa të zbutet. Shtojmë specat e prerë në kubikë, hudhrat e shtypura dhe salcën e koncentruar të domateve. E shuajmë gatimin me pak verë të bardhë dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë domatet e freskëta të prera në kubikë si dhe 1 filxhan çaji me ujë. E lëmë gatimin të ziejë për rreth 10 minuta dhe në sipërfaqe shtojmë djathë të bardhë të thërrmuar dhe 1 vezë për person. Në fund e spërkasim me majdanoz të freskët dhe piper të zi.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha