Fërgesë me speca dhe gjizë nga zonja Albana

23 Maj, 12:06

Fërgesë me speca dhe gjizë

Përbërësit:

 • 200 gr gjizë
 • 3 speca jeshil
 • 2 speca të kuq
 • 1 spec djegës
 • 3 domate
 • 3 hudhra të njoma
 • 1 lgj gjalpë
 • Vaj luledielli
 • Kripë, piper i kuq

Përgatitja:

Në një tigan me vaj bimor kaurdisim specat e kuq, pasi i kemi prerë mesatarisht. Shtojmë specat jeshil, nëse dëshirojmë shtojmë hudhrat e prera me gjithë bishtat dhe domatet e grira. Pasi i përziejmë mirë, rregullojmë shijen dhe shtojmë gjizën. E lëmë fërgesën të lidhet pak dhe në fund shtojmë gjalpë për shije. Sipër shtojmë spec të kuq pluhur dhe e vendosim në tavë për pjekje në furrë në 180 gradë për 15 minuta.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha