Fërgesë tradicionale me suxhuk nga zonja Albana

25 Shtator, 11:58

Fërgesë tradicionale me suxhuk

Përbërësit:

  • 300 gr suxhuk FIX
  • 6 lgj gjizë
  • 300 gr kos i trashë
  • 3 vezë
  • Kripë, piper i zi
  • Spec i kuq i ëmbël

Përgatitja:

Suxhukun e presim në disqe dhe e kaurdisim me pak yndyrë. E largojmë nga tigani. Gjizën e përziejmë me kosin, shtojmë vezët e rrahura dhe në yndyrën e suxhukut e kaurdisim. Shtojmë më pas suxhukun sipër dhe e vendosim në furrë për pak minuta sipas dëshirës. E servirim me pak gjalpë të tretur me pluhur speci të kuq.