Fileto pule me brokoli nga zonja Vjollca

25 Nëntor 2020, 10:16

Fileto pule me brokoli

Përbërësit:

1 brokoli ( 400 gr)

1 qepë mesatare

350 gr fileto pule

2 thelpinj hudhra

1 gjethe dafinë

200 gr krem kosi

1/2 lugë kafe rigon

kripë dhe piper të zi

30 gr parmixhano

Përgatitja:

Në një tigan shkrijmë gjalpin shtojmë në të qepën të grirë imët. Presim fileton e pulës në kubikë mesatar dhe e shtojmë në tiganin ku kaurdisim qepën I përziejmë sëbashku deri sa mishi të ndërrojë ngjyrën e të zbardhet, kripë, piper të zi. Shtojmë hudhrat të prerë në copëza, 1 gjethe dafinë, presim brokolin në lule dhe e shtojjmë në tigan vazhdojmë përzierjen, krem kosi dhe pak rigon si dhe parmixhano. E lëmë sa parmixhano shkrinë dhe e servirim menjëherë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha