Haxhimakulle nga zonja Albana / Gurabijet e sherbetosura të traditës shqiptare

21 Qershor, 12:25

Haxhimakulle, ëmbëlsirë e traditës

Përbërësit:

  • 500 gr miell
  • 250 gr gjalpë
  • 1 fk sheqer pluhur
  • 4 të verdha veze
  • 10 kokrra bajame

Shërbeti:

  • 500 gr sheqer
  • 500 ml ujë

Përgatitja:

Përziejmë miellin me sheqerin pluhur, shtojmë gjalpin, vezët dhe zëmë brumin. E ndajmë në 10 topa, të cilat i shtypim me pëllëmbën e dorës, i vendosim në mes nga një bajame dhe i  pjekim në furrë të parangrohur. Ndërkohë përgatisim shërbetin dhe pasi haxhimakullet të jenë pjekur i sherbetosim.