Kek me boronica të thata nga zonja Vjollca

21 Prill, 10:19

Kek me boronica të thata

Përbërësit:

200 gr  boronica të thata

4 vezë

150 gr sheqer

100 ml vaj vegjetal

1 lugë kafe vanilje

200 gr miell

pluhur pjekës

kripë

Përgatitja:

Fillimisht vendosim boronicat në një tas dhe I lëmë të zbuten në ujë për 15 minuta. Pasi të mbarojë ko kohë I kullojmë mirë nga uji dhe I vendosim në një tas dhe shtrjmë në to 1 lugë gjelle miell, I përziejmë mirë dhe I lëmë mënjanë. Në një tas marim vezët dhe sheqerin dhe vazhdojmë kështu deri sa vezët rrisin volumin. Shtojmë vaniljen dhe e përziejmë shtojmë miellin pak nga pak, pluhurin pjekës, kripë dhe të gjitha këto I përziejmë mirë. Në fund shtojmë boronicën të pudrosura me miell I përziejmë mirë dhe I shtojmë në tavë I nivelojmë dhe vendosim kekun në furrë në temperaturë 170 gradë Celsius për 45-50 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha