Patate me speca dhe llukanik nga zonja Albana

21 Shtator, 13:46

Patate me speca dhe llukanik

Përbërësit:

  • 3 patate
  • 2 speca
  • 2 lgj gjalpë
  • Llukanik FIX
  • Kripë, piper i zi
  • Hudhër
  • Turmerik
  • Spec i kuq pluhur

Përgatitja:

Presim në kubikë patatet dhe i vendosim të ziejnë në ujë të bollshëm me kripë. Në një tigan kaurdisim llukanikun e prerë në feta, shtojmë specat e prerë në rripa, hudhrën, erëzat dhe në fund patatet. E lëmë gatimin me kapak të mbyllur për rreth 10 minuta.