Peshk me qepë dhe domate në furrë nga zonja Vjollca

2 Tetor 2020, 10:42

Peshk me qepë dhe domate në furrë

Përbërësit:

2 peshq

kripë, piper të zi, lëng limoni

Pak miell për pudrosjen e peshkut

1/2 gotë verë të bardhë

Salca

600 gr qepë të thata

400 gr tul domate

6 thelpinj hudhër

2 gjethe dafinë

kripë dhe piper të zi

pak vaj ulliri

1 lugë gjelle uthull

2 lugë gjelle majdanoz

Përgatitja:

Marinojmë peshkun me kripë, piper të zi, lëng limoni e lëmë mënjanë. Në një tiagn me vaj ulliri kaurdisim qepë të prerë në fiq  duke i vendosur herë pas here kapakun deri sa qepa të ulë volumin dhe të zbutet. Shtojmë tulin e domates duke I kaurdisur së bashku, hudhrat, dafinë, kripë, e lëmë të ziejë për 5-7 minuta. Ndërkohë në ujë tiganin tjetër vendosim pak vaj për skuqje thajmë peshkun dhe e pudrosim atë me pak miell dhe e skuqim lehtë, sa të zverdhet pak nga të dyja anët, e shuajmë në verë.Shtrojmë si bazë në një tepsi qepën, domaten gjysmë të gatuar rregullojmë shijen me 1 lugë gjelle uthull, piper të zi dhe mbi qepët me domate vendosim peshkun e spërkasim përsëri me pak verë dhe vaj ulliri, lëng limoni dhe vendosim tepsinë në furrën e parangrohur 200 gradë Celsius për 20-25 minuta në fund e freskojmë me pak majdanoz të freskët nëse dëshironi.

Programe të tjera