Pite me kungull dimri pa peta nga zonja Vjollca

28 Tetor 2020, 10:57

Pite me kungull dimri pa peta

1.2 kg tul kungulli dimri

4 vezë dhe 1 të verdhë

200 gr sheqer

gjalp dhe vaj 150 ml

200 ml qumësht

400 gr miell dhe 1 lugë çaji pluhur pjekës

1/2  lugë kafe kripë

Borzilok i freskët

Përgatitja:

Qërojmë kungullin nga lëkur dhe grijmë atë në rende e spërkasim me pak fare kripë e lëmë 10-15 minuta dhe më në fund e kullojmë atë për të nxjerrë ujin e tepërt. Vendosim kungullin e grirë dhe të kulluar në një tas shtojmë në të 4 vezë të përzjera, sheqerin dh 150 ml yndyrë, qumështin I përziejmë mirë e më pas shtojmë miellin pak nga pak dhe 1 lugë caji pluhur pjekës. Copëtojmë disa gjethe borzilok. Vendosim në furrë një tepsi të lyer me yndyrë sat ë nxehet. E nxjerrim nga furr dhe nivelojmë masën që përgatisim në tas. Lyejmë sipërfaqen me të verdhë vezë dhe e vendosim në furrë në temperaturë 190 gradë Celsius për 30-35 minuta.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha