Preket Dasho Kurti,mesazhi i të madhes Glykeria:Shqiptarët pjesë e jetës time/’25 gërshetat’në shqip-greqisht

23 Maj, 14:26

Pas bashkëpunimi të suksesshëm me këngëtaren e njohur greke Glykeri, Dasho Kurti rikthehet me një tjetër version të këngës “25 Gërsheta”, por këtë herë më këngëtarin Petros Gaitanos. Dasho Kurti është me origjinë nga Elbasani dhe prej shumë vitesh është pjesë e ekipit të këngëtares së njohur greke Glykeria, e cila ishte në Shqipëri para dy vitesh në një koncert shumë të pëlqyer nga publiku shqiptar. Glykeria këndoi shqip këngën “25 gërsheta” kur u ftua në televizionin “Mega Channel” dhe nga ai moment kënga u bë një hit në Greqi dhe jo vetëm. I ftuar në studion e “Rreze Dielli”, nëpërmjet një lidhje skype nga Greqia, muzikanti shqiptar Dasho Kurti rrëfen bashkëpunimet e suksesshme me këngëtarët e njohur të muzikës popullore greke nga Glykeria tek Dalaras, Parios, etj. Në fund të bisedës Kurti u surprizua nga një videomesazh ardhur enkas për Report Tv, nga këngëtarja greke Glykeria, e cila u shpreh se “Shqiptarët janë pjesë e jetës time”.