Pulë e pjekur me salcë mustarde, patate dhe perime nga zonja Albana

8 Qershor 2023, 12:39

Pulë e pjekur me salcë mustarde dhe perime

Përbërësit:

 • 1 pulë
 • 2 lgj mustardë
 • 2 lgj pekmez
 • 1 limon jeshil (lime)
 • 3 thelpinj hudhër
 • 6-7 patate
 • 3-4 speca me ngjyra të ndryshme
 • 5-6 domate të vogla
 • 1 qepë
 • 1 karrotë
 • 1 finok
 • 3-4 kërpudha
 • 3 lgj vaj ulliri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Presim të gjitha perimet në copa të mëdha, i marinojmë me kripë dhe piper dhe i vendosim në një tavë. Në blender vendosim erëzat së bashku me hudhrat,  mustardën, pekmezin dhe lëngun e limonit. Me salcën e krijuar masazhojmë pulën, lidhim këmbët me një spango dhe e vendosim pulën në qendër të tavës me perime. Furrën e kemi ngrohur paraprakisht dhe e vendosim tavën të piqet për rreth 1 orë në temperaturën 200 gradë Celsius.