Pulë me klitharaqe në furrë nga zonja Albana

25 Maj, 12:03

Pulë me klitharaqe

Përbërësit:

 • 1 pulë
 • 4 lgj vaj ulliri
 • 1 qepë e thatë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 karrotë
 • 1 lgj salcë domate
 • 4 domate të freskëta
 • 1/2 gotë verë e bardhë
 • 4-5 kokrra bahar
 • 500 gr makarona elbore
 • 1 gjethe dafine
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht vendosim pulën të ziejë. Kaurdisim qepën e grirë imët në një tigan me pak vaj ulliri dhe kripë që të zbutet. Shtojmë karrotën e prerë në kubikë të vegjël, thelpinjtë e hudhrës dhe salcën e domates. E shuajmë gatimin me verë të bardhë dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë domatet e freskëta dhe klitharaqet. Shtojmë lëngun e mishit të pulës, disa kokrra bahar, gjethet e dafinës, kripë dhe piper. E lëmë të ziejë pak në tenxhere dhe më pas e vendosim në një tavë së bashku me pulën të piqet në furrë të nxehtë në temperaturën 200 gradë Celsius për 45 minuta.

Programe të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha